Upravljanje porodičnim finansijama: Saveti za uspešnu uštedu

Organizacija finansija i efikasno upravljanje vremenom su osnovne veštine koje bi trebalo svako da usvoji, bez obzira na životnu fazu.

Ove veštine su važne za svakoga jer omogućavaju bolje upravljanje budžetom i vremenom, bez obzira na visinu primanja. Često nismo svesni gde tačno odlazi naš novac, ali uz pravilno upravljanje, uvek postoji način da se uštedi.

Učenje osnova finansijske pismenosti i veština organizacije može poboljšati svakodnevni život i omogućiti bolju kontrolu nad sopstvenim resursima.

U nastavku saznajte kako to možete da postignete.

Zabeležite sve prihode i rashode

Da biste imali jasnu sliku o vašem finansijskom stanju i da biste znali na šta najviše trošite, knjigovodstvena agencija iz Beograda tvrdi da je važno da evidentirate sve prihode i rashode.

- Preporučljivo je da tokom meseca svakodnevno beležite svaki izdatak - od računa i kupovine namirnica do većih nabavki, džeparca za decu, troškova za vrtić ili školu i gorivo - savetuje Borislav Živković iz HLB T&M Consuting agencije.

Nemojte nijedan detalj da izostavite. Dodajte i približne cifre za povremene troškove kao što su popravke kućnih aparata, dečje rođendane, rate za letovanje i izlete.

Ovim pristupom možete približno da odredite koliko od vaših prihoda ide na svaku stavku. Bićete iznenađeni kada shvatite koliko novca odlazi na nepotrebne grickalice, ili koliko vam račun za telefon raste zbog prekoračenja paketa.

Takođe, uvidećete koja je stvarna cena cigareta i koliko novca svakodnevno trošite u lokalnim, skupljim prodavnicama.

Kako da beležite troškove

Pored klasičnog papira i olovke ili prilagođene Excel tabela, danas postoje mnoge besplatne online platforme i aplikacije koje vam olakšavaju ovaj posao.

Neki od njih su strani, kao što su Wallet ili Goodbudget, dok su neki domaći, kao što su Buđelar ili Kućni budžet, takođe izuzetno korisni.

Bitno je da prvih mesec dana zabeležite sve vaše troškove i troškove članova porodice. Inače, potrošili biste previše vremena na svakodnevno praćenje svih izdataka.

Kasnije možete uspostaviti sistem kontrole troškova koji će vam omogućiti da unapred znate koliko novca izdvajate za određene svrhe i gde možete da štedite.

Vaša primanja su ograničena, kako onda da štedite?

U stvarnosti, sa prosečnim primanjima, štednja može predstavljati izazov. Međutim, ako pažljivo vodite evidenciju mesečnih troškova, primetićete gde možete da uštedite novac.

Tada možete te pare da sačuvate ili ih preusmeriti u druge svrhe. Zapamtite, život iznad svojih finansijskih mogućnosti može dovesti do dugova.

Evo nekoliko saveta za početnike u upravljanju porodičnim finansijama koji vam mogu pomoći da smanjite troškove i promenite svoj pristup.

Postavite opipljive ciljeve

Kada su primanja 600 ili 700 evra mesečno, nerealno je očekivati uštedu od 300 evra. Prvi korak je postavljanje malih ciljeva. Na primer, ako vaša ukupna mesečna primanja iznose 1.000 evra ostavljajte 50 evra "sa strane".

Planirajte nedeljni meni

Planiranje obroka unapred predstavlja jednu od najkorisnijih praksi za uštedu. Prvo, napravite sedmodnevni jelovnik. Zatim, idite u kupovinu prema tom planu i nabavite sve potrebne namirnice. Ovaj korak će vam pomoći da izbegnete bacanje hrane i smanjite česte i skuplje dnevne nabavke. Neverovatno je koliko hrane (i novca) možete da uštedite kada pažljivo planirate obroke.

Redovno plaćajte račune

Ukoliko blagovremeno izmirite svoje obaveze, možete ostvariti popust za većinu usluga. Na primer, ako je iznos računa za Infostan 10.000 dinara, pet procenata popusta iznosi 500 dinara. Na godišnjem nivou, to čini 6.000 dinara uštede za samo jedan račun. Međutim, kašnjenje sa plaćanjem može biti skupo – uz zateznu kamatu, troškovi mogu znatno porasti.

Pametno kupujte

Pametna kupovina podrazumeva pažljivo planiranje. Kada idete u nabavku namirnica, koristite tačan spisak i verujte da će vam račun biti manji. Garderobu i obuću možete pronaći po povoljnijim cenama u autletima, jer često isti proizvodi imaju višu cenu samo zato što su "sezonski modeli". Dakle, kupujte samo onu odeću koja vam je potrebna i usporite sa impulsivnom kupovinom.

Poredite cene

Danas, putem interneta, imate priliku da pratite različite ponude i promocije, a na specijalizovanim veb sajtovima možete da proverite cene različitih proizvoda. Dodatno, većina proizvoda može da se naruči online, što vam omogućava dvostruku uštedu: niže cene proizvoda i izbegavanje troškova goriva i uštedu vremena za odlazak u prodavnice.

Kupujte polovno

Razmislite o kupovini polovnih stvari. Koristite online platforme za kupovinu i prodaju polovnih stvari. Takođe, prodaja nepotrebnih stvari putem ovih platformi je česta praksa. To će vam doneti dodatni novac i osloboditi prostor od stvari koje vam više nisu potrebne.

Kuća može biti štedljiva

Ponekad sitne promene u načinu vođenja domaćinstva, kao što su dodavanje izolacije u kuću, postavljanje izolacije na prozore, korišćenje kućnih aparata kad je jeftina struja, upotreba kućnih aparata visoke energetske efikasnosti (AAA klasa), i isključivanje grejanja kada nije potrebno, mogu rezultirati značajnim uštedama novca na mesečnom.

Razmišljajte kao štediša

Na kraju, važno je usvojiti pravilan odnos prema novcu. Nema potrebe da se odreknete uživanja, samo pametno planirajte troškove.

Izvor: Promo
Foto: Ilustracija/Pixabay.com

Borislav ŽivkovićHLB T&M Consuting agencijaknjigovodstvena agencija