U godišnjem izveštaju o sigurnosti kada je reč o hrani u svetu tri agencije UN zatražile su od vlada da poštuju dogovor o razmeni infromacija o proizvodnji i zalihama hrane kako bi se izbegla velika
kolebanja cena.
Skok cena hrane izazvao je nemire širom sveta u periodu 2006-2008, kao i povećanje broja gladnih u Africi za osam odsto, navodi se u izveštaju Međunarodne agencije za hranu i poljoprivredu (FAO), Svetskog programa za hranu i Međunarodnog fonda za poljoprivredni razvoj.
Međunarodni fond za poljoprivredni razvoj je prvi put učestvovao u sastavljanju izveštaja.
Od vlada u svetu agencije UN traže i veće dugoročne investicije u poljoprivredu siromašnih zemalja, kako bi poljoprivrednici povećali proizvodnju da zadovolje rastuću tražnju i bili spremniji za slučaj krize sa hranom.
Iz UN upozoravaju da će, ako se to ne uradi, cene hrane i dalje biti nestabilne, a siromašnim poljoprivrednicima i potrošačima u zemljama uvoznicama hrane pretiće još veći rizik od siromaštva na kratak i dugi rok.
FAO je zatražio od proizvođača hrane da ne posežu za drastičnim merama, poput zabrane izvoza, kada im proizvodnja podbaci zbog suše ili zbog nekih drugih razloga.
Navodi se da su izvozne restrikcije za posledicu imale rekordne cene žita zbog kojih je došlo do socijalnih nemira 2007-2008.
Vodeće svetske ekonomije u junu su se dogovorile da uspostave transparentan sistem za praćenje globalne ponude hrane, kao i rezerve za hitne slučajeve.
Takođe je dogovoreno da se napravi mehanizam za brzu rekaciju u slučaju vremenskih ili nekih drugih neprilika.
Agencije UN smatraju da će takozvani sistem informisanja na poljoprivrednom tržištu, koji je predložila Grupa 20, doprineti povećanju pouzdanosti procena roda i zaliha, kao i koordinaciji u slučaju krize.
Prema nedavnim izveštajima UN, u narednih deset godina cene cerealija biće 20, a mesa 30 odsto više nego u prethodnih deset godina.
U UN ističu da je, s obzirom da se očekuje da globalna populacija do 2050. naraste sa 6,9 milijardi na devet milijardi ljudi, prehrana stanovništva važno pitanje koje treba hitno rešavati.
RIM, 10. oktobra 2011. (Beta-AP)