Posle promena, dolazi moderno, na kvadrat. Svetski poznati dizajneri bili su na nekoliko dana predavači od kojih se moglo naučiti mnogo... Međutim, Belgrade Design Week (BDW) se, po entuzijazmu publike i zainteresovanosti novinara, izgleda, dogodio pogrešne nedelje.
Čini se da politička situacija i, uopšte, naš društveni kontekst nikako nisu išli naruku BDW-u. Konkretno, ovog puta podudario se s predizbornom kampanjom, kada je bitnije da li ćemo da zaokružimo 1 ili 10, da širimo dalje ili podržimo Srbiju...
BDW se potrudio da ne bude samo zabava za one s dubljim džepom, već i edukativna manifestacija za studente dizajna i arhitekture. Oni su kao volonteri mogli da pomognu u organizaciji, a na taj način i prisustvuju predavanjima.
Hotel "Jugoslavija", koji čeka renoviranje, oživeo je ponovo i ugostio učesnike konferencije MODERN2, među kojima su Migel Floksa, Bjarke Ingels, Defne Koz, Marta di Frančesko, Džon Vinsor...
Izložba "Ghost Project", zamišljena kao kritika nepostojanja pravog industrijskog dizajna u Srbiji, organizovana je i ove godine. Sada, u prostoru "Magacina", okupila je, ponovo, mlade ljude koji u raznim disciplinama, od nakita do nameštaja, pokušavaju da od prototipa naprave proizvod na tržištu.
Paralelno sa glavnim programom, u čitavom gradu, na raznim lokacijama organizovane su izložbe, performansi, predavanja. Dizajn, moda, umetnost... Novina trećeg BDW-a je nagrada koju dodeljuju organizatori, zajedno s jednom uglednom inostranom bankom.
Da BDW i direktno nije van društveno-političkog konteksta pokazuje i panel ("Designig Places") na temu kako postupiti s mestima koja podsećaju na bolnu istoriju. Bilo je reči i o našem Starom sajmištu, kao i mestima koja asociraju na žrtve Prvog i Drugog svetskog rata.
Učestvovali su Mirko Ilić, Danijel Libeskind, Veran Matić, Branka Dimitrijević, Adam Tihani. Saglasili su se da spomen-obeležja treba da postoje. Njihovo je postojanje neupitno i u svetu ima mnogo primera kako se čuva uspomena na žrtve ratova: u Milanu, Berlinu, Hirošimi, gde postoje mesta koja su uspela da spoje moderan dizajn i funkcionalnost, ostavivši ujedno i uspomenu na istoriju i njene žrtve.
Zaključili su da se treba suočiti s prošlošću i biti obazriv kada su u pitanju osećanja ljudi prema žrtvama.
Iz ličnog iskustva govorio je i Danijel Libeskind, koji je projektovao mnoge istaknute objekte, uključujući Jevrejski muzej u Berlinu, Imperial War Museum u Mančesteru, Jevrejski muzej u Kopenhagenu. Libeskind je 2003. godine pobedio na konkursu za masterplan za novi World Trade Center na Menhetnu.
Ove godine organizatori poručuju:
"Dizajn kao jedinstveno oruđe služi tome da se stvori višak vrednosti razmišljanja, inspiracije, napretka, kulture, jednom rečju – znanja. A to je, verovatno, jedini put da se shvati suština demokratije i napretka jednog društva. Našeg društva."
Svima nam je jasno u kom se političkom i ekonomskom trenutku dešava ovaj Belgrade Design Week, možda jednini profesionalni, a popularni festival znanja. "Zbog toga želimo da vam kažem samo jedno – baš ovo je trenutak u kome kao društvo treba da budemo odgovorni prema svojoj budućnosti i da napravimo jasan i nedvosmislen korak ka modernom životu" - poručili su organizatori.
Prošlogodišnja tema bila je promena, ovog puta tema je "moderno". Očigledno je da moramo proći kroz mnogo promena, ne samo kroz jednu, da bismo stigli do modernog. U dizajnu, a pre svega u svesti.
Tekst: Nada Veljković
Foto: Igor Barandovski