Radni sastanak sa predstavnicima Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju (GIZ), na kojem su predstavljeni predlozi obe strane za nastavak saradnje, održan je u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Predstavnici GIZ-a predstavili su način na koji mogu pružiti podršku u procesu evropskih integracija u Srbiji kada je reč o poglavlju 19 i za trenutno stanje u ovom poglavlju, kao i za pitanje migracija, socijalne inkluzije i socijalnog preduzetništva.
Sve dosadašnje aktivnosti u okviru navedenog projekta, kao i one koje su u planu, deo su pristupnih pregovora u okviru poglavlja 19 - Socijalna politika i zapošljavanje, što je izuzetno važno, imajući u vidu da Srbija u procesu otvaranje klastera 3 u narednom periodu. Takođe, većina podržanih aktivnosti iz projekta su u funkciji sprovođenja poglavlja 23 - Osnovna prava, kao i Agende 2030 i njenog osnovnog principa "da niko ne bude izostavljen".
S tim u vezi predložena je dalja saradnja i podrška GIZ-a u izradi nedostajućih normativnih akata, u implementaciji Strategije deinstitucionalizacije i akcionog plana za njeno sprovođenje, izradi Nacrta strategije socijalne zaštite i pratećeg akcionog plana, podršci i daljem jačanju rodne ravnopravnosti u Srbiji, podršci povratnicima na osnovu Sporazuma o readmisiji, implementaciji Zakona o socijalnom preduzetništvu i Strategije o ekonomskim migracijama.
Kako bismo kontinuirano, do kraja 2022. godine ispratili aktuelana dešavanja vezana za ispunjenje uslova osoba sa invaliditetom u Republici Srbiji i obaveštavali javnost o tome, u realizaciji projekta Osobe sa invaliditetom menjaju sve(s)t pomoglo nam je Ministarstvo kulture i informisanja.
Autor: CMC
Foto: CMC