Drugi dečji pevački festival „Naši slavuji” održan je u subotu 23. novembra u Velikoj sali Narodne biblioteke „Vuk Karadžić“, u Baču. Trideset jedan „slavuj” iz opštine Bač, pevajući dvadeset pet pesama iz celog regiona, u autentičnim nošnjama od kojih su neke stare i po sto godina, od početka do kraja su držeći pažnju prezadovoljnoj publici. Nizale su se znane i omiljene melodije, ali su se nizali i uzdasi i suze radosnice. Tamburaši moji svirajte mi vi, Aj na rogalj, momče, More izgrejala sjajna mesečina, Srpkinjica jedna mala, Sve ptičice zapjevale, A tam hore v našom, Androverde, Lihnida, Ruse kose curo imaš, Čo bolo to bolo, Makedonsko devojče, Ja sam rođen tamo na salašu, Kad ja pođoh na bembašu, Horgosi csarda ki van, Sinoć kad je pao mrak, Za moju Milicu, Horela lipka horela i druge narodne, tradicionalne, tamburaške, starogradske pesme i sevdalinke smenjivale su se sačinjavajući prelepi multikulturalni niz, poput najlepše ogrlice od bisera.
Svirači i maestralni dirigent, doktor muzike Juraj Suđi, ostvarili su sjajnu interakciju sa publikom, koja nije štedela aplauze. Upravo na njegovu inicijativu, a po uzoru na festival „Selečanski slavuji” koji se u Selenči realizuje više od 15 godina, doneta je odluka da od 2023. godine i u Baču organizujemo ovakav festival.
Cilj je da na festivalu „Naši slavuji” pevaju deca iz bačke opštine i gosti starosti od sedam do dvadeset dve godine, uz muzičku pratnju dece i odraslih, u autentičnim nošnjama zemlje, regiona ili mesta odakle pesma potiče.
Osim roditelja i poklonika dečije izvođačke umetnosti, festival su podržali članovi opštinskog rukovodstva opštine Bač, predsednica Lela Milinović, zamenica predsednice Marina Balaban, predsednica Skupštine opštine Bač Aleksandra Berić, Milinka Hrćan, v.d. pomoćnica Pokrajinskog sekretara za nacionalne manjine, opštinski većnici i odbornici Skupštine opštine Bač, direktori javnih i drugih preduzeća, obrazovnih i drugih institucija, predstavnici nevladinih i verskih organizacija i crkava i drugi.
Festival je otvorila predsednica opštine Bač, Lela Milinović, i u svom izlaganju istakla:
- Deca su naše najveće blago i budućnost našeg društva. Naša odgovornost je da im obezbedimo okruženje u kojem će rasti, učiti, stvarati i razvijati se u sigurno i srećno društvo. Ovaj festival nije samo prilika da se svi okupimo i uživamo u interpretacijama naših slavuja, već i da podržimo naše talente, maštu i snove, izjavila je ona.
Nosilac projekta, odnosno glavni organizator Festivala je udruženje Kulturno-etnološki klub ISKON iz Bača, a u realizaciju festivala su bile uključene Opštinska uprava opštine Bač, Narodna biblioteka „Vuk Karadžić“ iz Bača, Turistička organizacija opštine Bač, sve obrazovne institucije opštine Bač – predškolska ustanova, osnovne škole i srednja Poljoprivredna škola, KUD „Mladost“ iz Bača, Literarno-muzičko udruženje „Sava“ iz Vajske, Kamerni hor „Zvony“ iz Selenče, Didina etno kuća iz Bača, Udruženje „Kolevka Bačke“ iz Bača, Hrvatsko kulturno-umetničko i prosvetno društvo „Matoš“ iz Plavne i gimnazija „Jan Kolar“ iz Bačkog Petrovca.
Selektori festivala su bili doktor muzike Juraj Suđi, Milica Jovin etnolog- antropolog i Blaženka Davidović, pedagog, a svi učesnici su bili pobednici, jer je festival revijalnog karaktera.
Festival „Naši slavuji“ su finasijski podržali Opština Bač i Ministarstvo kulture, a pomogli su nam i Udruženje žena „Aktivna žena“ Bač, DDOR Novi Sad - Filijala Bačka Palanka, STR Vesna Zindović iz Bača, „Anna Bake House“ iz Selenče, stovarište „Medar“ iz Bača, Ugostiteljsko-trgovinska radnja „Gurman“ iz Bača i Poljoprivredno gazdinstvo Miroslava Delić iz Bačkog Novog Sela.
Do sledeće godine, kada je u planu da budu realizovani treći „Naši slavuji“ ćutke ćemo sabirati utiske koje smo poneli sa sobom, jer kao što reče Mocart: „Muzika se ne nalazi samo u notama, već i u tišini između njih.“
Autor teksta i fotografija: Gordana Bjelajac
Galerija: