Optuženo 75 osoba za ubistvo posle nereda

U neredima 1. februara poginulo je najmanje 74 ljudi, što je najgora fudbalska katastrofa u poslednjih 15 godina. Među optuženima su devetoro policajaca i dve maloletne osobe.

Optužen je i policijski general major Isak Samak, koji je bio šef obezbeđenja u Port Saidu u vreme nesreće. On je ranije suspendovan.

Neredi su počeli nekoliko minuta posle kraja prvenstvene utakmice između al-Ahlija iz Kaira i al-Masrija iz Port Saida. Domaći tim je pobedio sa 3:1, ali su njegove pristalice napale gostujuće navijače, a očevici su naveli da je surovi napad trajao 30 minuta.

Mnogi svedoci naveli su da policajci na stadionu nisu učinili ništa da zaustave krvoproliće.

Navijači ta dva tima imaju dugačku istoriju sukoba.

Neredi u Port Saidu doveli su do otkazivanja prvenstva, a izazvali su i sukobe u Kairu između policije i demonstranata, koji su optužili ministarstvo unutrašnjih poslova da nije uradilo ništa da zaštiti navijače al-Ahlija.

Fudbalski savez Egipta tek treba da kazni al-Masri zbog nereda.

Opšte je očekivanje da će tim biti izbačen iz lige i da će mu biti zabranjeno da takmičarske utakmice igra na svom terenu.