Roze sluz (pink slime) nije novost u horor realnosti popularnih svetskih lanaca restorana brze hrane. Međutim, popularnost TV kuvarske zvezde Džejmija Olivera obratila je ponovo celom svetu pažnju na glavni sastojak hamburgera čiji sastav je, blago rečeno, šokantan i stravičan.
Kako nastaje roze sluz?
Proces stvaranja roze sluzi više nije tajna. I dobro je da je tako, jer sada svi roditelji mogu da znaju šta im deca, a i oni sami, jedu kada porodično odu u neki od poznatih restorana brze hrane. Pored tih restorana, roze sluz se koristi i u ishrani dece u američkim školama, na šta je Džejmi Oliver posebno obratio javnosti pažnju u svojoj novoj emisiji "Food Revolution".
Kako je objašnjava Džejmi u insertu iz njegove emisije koji možete pogledati iznad, roze sluz nastaje na sledeći način. Kada se goveđe meso obradi, najbolji komadi se šalju u mesare, a unutrašnji organi i koske na dalju preradu. Međutim, to nije sve, nešto je ostalo. Normalno bi bilo očekivati da ostaje hrana za pse i mačke koju čine žile, hrskavice i masnoća. Ali, ne! Lanci restorana brze hrane su odlučili da ove najneupotrebljivije delove govečeta ne pretvaraju u hranu za životinje, već da zbog uštede novca ovo ostatke prerađuju za potrebe svojih hamburgera.
Amonijak u hamburgerima?!
Međutim, ovo nije sve. Pomenuti ostaci su veoma podložni razvoju bakterija salmonele i ešerihije koli zbog čega su fabrike prinuđene da ih prerađuju posebnim procesom zahvaljujući kome nastaje nešto toliko užasno pod nazivom roze sluz. Žile, hrskavice i masnoće se ubacuju u centrifugu nakon čega se izdvajaju tečna mast i roze pasta koje moraju biti tretirane amonijum hidroksidom (da, istim onim kao u sredstvima za čišćenje kupatila!) kako bi se "ubile" bakterije.
Ova roze sluz se potom meša sa mlevenim mesom i... eto ga, dobili ste mešavinu za hamburger!
Svi veći svetski lanci restorana brze hrane i brojni veliki supermarketi u SAD su od januara, navodno, potpuno izbacili roze sluz iz upotrebe. Naravno, velika tenzija se podigla u zemlji u kojoj je 26 posto stanovnika gojazno, odnosno u kojoj se pica smatra "povrćem", a jede genetski modifikovan kukuruz i druga hrana.
Da li samo Amerikanci jedu đubre ili je to sve više slučaj i sa Srbijom i okruženje?