Prošle godine, hakerska grupa "Anonymous" simbolično je za 5. novembar najavljivala rušenje Facebooka. Iako se tih dana svašta dešavalo na Internetu, dosta toga se "drmalo", malo toga se u konačnom skoru "potreslo".
Međutim, za sve koji nisu do tada bili upoznati sa "barutnom zaverom" - značajnim događajem iz burne prošlosti Velike Britanije - kroz lično interesovanje za istoriju ili, bar, kroz izuzetni film Džejmsa Mektiga "V for Vendetta", zahvaljujući "Anonymousima" i njihovom upotrebom čuvenih maski Gaja Foksa - sigurno jesu.
Čuvena Noć lomača desila se 5. novembra 1605. godine kada je pod vođstvom Gaja Foksa, u čuvenoj "barutnoj zaveri", grupa pobunjenika pokušala da sa 36 buradi baruta digne u vazduh Parlament i kralja Džejmsa. Kraljeva smrt je zamalo izbegnuta, a Foks je proglašen krivim za veleizdaju i osuđen na smrt. Najpre je obešen, potom rasporen, i na kraju je njegovo telo isečeno na komade. Naravno, iza ove pobune i njenog razbijanja, kriju se brojne političke zavere "začinjene" pre svega borbom između katolika i protestanata.
Vekovima kasnije, svi nezadovoljni iz najrazličitijih razloga, objedinili su se pod maskom pobune koju nosi kultni junak V iz filma "V for Vendetta" snimljenog po čuvenoj grafičkoj noveli Alena Mura i Dejvida Lojda.
Kako na okupljanje različitih boraca protiv tiranije pod "đavolski nasmejanom" maskom njegovog borca protiv nesloboda - V-ja, gleda Dejvid Lojd, autor grafičke novele "V for Vendetta", a i samog izgleda ove popularne maske?
- Maska Gaja Foksa postala je uobičajena i zgodna da se koristi u protestima protiv tiranije. Radujem se što je ljudi koriste, potpuno je originalno što se jedna ikona popularne kulture koristi na ovaj način - rekao je Lojd za BBC povodom proteksta "Okupirajte Vol Strit" na kojima je, takođe, "moderni Gaj Foks" bio posvuda na ulicama Njujorka.
Kolektivna identifikacija i anonimnost kako hakera, tako i drugih nezadovoljnih koje vezuje "skrivanje" pod ovom maskom, stvorila je jedan novi pokret kojima je "barutna zavera" i simbolika lika Gaja Foksa, danas, zapravo samo deo vizuelnog imidža globalnog pokreta.
- Smatram da je grupi "Anonymous" bila potrebna multifunkcionalna predstava kako bi sakrila njihov identitet, a istovremeno simbolizovala njihovu individualnost - "V for Vendetta" je priča o borbi jedne osobe protiv sistema - objašnja Lojd za BBC.
S druge strane, poznati kritičar stripova Rič Džonston, u izjavi za BBC kaže sledeće:
- Ideja da V-maska bude politički simbol je smešna. To je isto kao kada biste poverovali da možete da srušite vladu uz pomoć svetlosne sablje ili He-Manovog mača.
Da li ti nosiš neku svoju V-masku protiv tiranije svih vrsta? Kako izgleda tvoja borba? Boriš li se uopšte?