Srpski lideri se ne ponašaju kao što su svi očekivali. Kada je Tomislav Nikolić, koji je do 2008. godine bio član ekstremne nacionalističke partije koja je širila mržnju, postao predsednik u maju i Ivica Dačić postao premijer u julu, nacionalisti su bili ushićeni, liberali razočarani, a Rusi zadovoljni, prenosi "RTS" pisanje britanskog lista "The Economist".
Posle višegodišnjeg teškog rada srpskih vlasti na evrointegracijama i približavanju NATO-u, svi su pomislili da će ti napori otići u suprotnom smeru.
Ali ljudi na vlasti uradili su neočekivane stvari. Devetog decembra predsednik Nikolić je upalio sveću u Beograskoj sinagogi za jevrejski praznik Hanuku. Pred gostima, među kojima je bio verski vođa srpskih muslimana, predsednik je održao pohvalni govor o toleranciji.
Čini se da se pojavljuje nova politička ličnost. Za razliku od prethodnika, Borisa Tadića, izgleda da se gospodin Nikolić uživljava u ulogu čoveka koji ponekad iznosi ozbiljne primedbe, ali ne preti.
Gospodin Dačić, bivši portparol Slobodana Miloševića, srpskog lidera iz doba rata, takođe je neočekivano spreman na saradnju. Njegov navodni novi najbolji prijatelj, Hašim Tači, kosovski premijer, omražena je ličnost u Srbiji. Kosovo je proglasilo nezavisnost od Srbije 2008. godine, a srpski lideri su se zarekli da ga nikada neće priznati.
U martu 2011. godine, počeli su tehnički pregovori između Srbije i Kosova. Pregovori su stigli do političkog nivoa i napreduju neočekivano dobro. Desetog decembra otvoren je saobraćaj na graničnim prelazima.
Nacionaliste i Srpsku pravoslavnu crkvu ovo je razbesnelo. Gospodin Dačić je (prilično hrabro) rekao Srbima da je Kosovo izgubljeno i da se mora doći do dogovora koji bi pružio najbolju moguću budućnost za srpsku manjinu na Kosovu.
Prema gospodinu Dačiću, samo njegova vlada, sa nacionalističkim pedigreom, može to da uradi. Uostalom, on podseća Srbe da je, kada je bio na vlasti 1999. godine, ratovao sa NATO-om zbog Kosova.
Aleksandar Vučić, bivši zamenik partije gospodina Nikolića, drugi je čovek trenutno. Kao ministar odbrane, posetio je Nacionalnu gardu Ohaja u SAD, koja obučava i pomaže srpsku vojsku. Kod kuće, zadužen je za veliku antikorupcijsku akciju.
Dvanaestog decembra, najpoznatiji srpski tajkun Miroslav Mišković i njegov sin su uhapšeni.
Evropska unija odložila je otvaranje formalnih pregovora o članstvu sa Srbijom. Čak i tako, prema Milici Delević, šefu skupštinskog Odbora za evrointegracije, situacija u sledećoj godini izgledaju obećavajuće.
U međuvremenu, najjača srpska opoziciona partija, Demokratska stranka, hramlje. Njen novi lider je popularni gradonačelnik Beograda Dragan Đilas. Ako želi da ostane gradonačelnik, kao što kaže, treba mu podrška partije gospodina Dačića, koalicionog partnera u srpskoj prestonici. Zbog toga je teško istovremeno biti najžešći i najuverljiviji kritičar.
Izvor: RTS