Analiza obuhvata dinamičke političke rizike koji se odnose na konflikte, terorizam, vladavinu prava i okvirne uslove po pitanju sigurnosti resursa i infrastrukture.
Srbija se na mapi političkih rizika kompanije "Meplkroft" i konsultantske agencije "Marš" našla na 87. mestu sa ocenom 6,19.
Najopasnija zemlja na svetu i dalje je Somalija sa ocenom 0,82, a slede DR Kongo, Sudan, Avganistan, Mjanmar i Irak.
Na prvom mestu po bezbednosti je Luksemburg sa 9,04, zatim Novi Zeland, San Marino i Norveška.
Među državama u okruženju Italiji ima ocenu 6,83, Rumuniji 6,62, Bugarska 6,31, Grčka 6,06, Turska 5,10, a najlošije rangirana evropska zemlja je Rusija sa 3,18.
Četrnaest od 20 zemalja sa najvišim rizikom za investitore nalazi se u Africi ili arapskim zemljama, navodi se u redovnom godišnjem izveštaju kompanije "Meplkroft" i konsultantske agencije "Marš", objavljenom u ponedeljak.
U izveštaju se kaže da se u politički nestabilnim regionima preduzetnici suočavaju sa najvećim rizicima da bi njihovi saradnici, kancelarije i fabrike mogli biti žrtve političkog nasilja, terorizma ili otmica.
U odnosu na prošlu godinu, broj zemalja u kojima svakodnevicu karakteriše politički motivisano nasilje porastao je na 38, odnosno za 36 odsto, što se objašnjava činjenicom da su se nasilje i terorizam iz Libije i Sirije proširili na Mali, Liban, Alžir i druge zemlje zapadne i severne Afrike, kao i Bliskog istoka.
Politička mapa rizika za 2013. godinu ukazuje da je opasnost od nasilne promene režima najveća u Zimbabveu, Siriji, Madagaskaru, Južnom Sudanu, Pakistanu, Jemenu, Maliju, Bangladešu, Keniji i Turkmenistanu.
Izvor: Tanjug