U zaslužne sportiste spadaju osvajači medalja na Olimpijskim i Paraolimpijskim igrama, zatim Olimpijskim igrama gluvih, kao i na svetskim prvenstvima u olimpijskim sportovima i disciplinama.
Izmenama će, kako je rečeno na sednici Vlade, vrhunski sportisti posle završetka karijere moći da dobiju državnu naknadu koja neće biti veća od prosečne neto plate zaposlenih u Hrvatskoj.
Tako bi za zlatnu medalju na olimpijskim i paraolimpijskim igrama imali 100 posto naknade ili 5.464 kune (720 evra).
Za srebrnu medalju na olimpijskim ili paraolimpijskim igrama imali bi 80 odsto naknade, a za bronzanu medalju 60 odsto. Zlato na svetskim senioriskim prvenstvima iznosi 80 odsto, srebro 60, a bronzana medalja 40 odsto naknade.
Inače, ranijim predlogom je bilo predviđeno da najviša naknada, i to ona za zlatnu olimpijsku medalju, bude u visini jedne i po prosečne plate u Hrvatskoj.
Premijer Zoran Milanović je rekao na sednici Vlade da su naknade nešto što država daje kao priznanje za vrhunske sportiste koji često posle 45. godine ne mogu više da treniraju, nemaju novca, a nisu stigli da se školuju.
"Osim priznanja za izuzetna postignuća i promociju Hrvatske u svetu, na taj način osiguravamo vrhunskim sportistima da nakon završetka karijere ostaju prisutni u sportu", rekao je resorni minstar Željko Jovanović.
Osim osvojenih medalja, uslovi za naknadu su i hrvatsko državljanstvo, prebivalište u Hrvatskoj, kao i da nisu osuđeni za krivično delo u trajanju dužem od pet godina.
U svrhu naknada previđeno je da godišnje maksimalno bude potrošeno 14,4 miliona kuna. Naknadama bi bilo obuhvaćeno 86 sportista koji su osvajali medalje na olimpijskim igrama (50 zlatnih, 25 srebrnih i 11 bronzanih), 70 na svetskim prvenstvima, osam na Paraolimpijskim igrama i 38 na Olimpijskim igrama gluvih sportista.
Beta