Javnost se malo primirila posle saopštenja da su nadležne službe uspele da pohvataju i smeste sve zmije u jednu stanicu za reptile u Minhenu.
Sve je počelo tako što je poslodavac nesrećnog čoveka bio uznemiren, jer se uzgajivač zmija nije pojavio na poslu sedam dana, pa je alarmirao policiju koja je provalila vrata porodične kuće i pronašla leš čoveka medju zmijama. Štampa navodi da je, medju zmijama, bilo i sedam kraljevskih pitona i jedna anakonda.
Povodom špekulacija da je uzrok smrti ujed, odnosno, napad zmije, policija nije ništa saopštila, osim da će danas biti obavljena obdukcija leša, a mediji pišu da nema znakova da je čovek ubijen ili da je izvršio samoubistvo, pa se tako špekuliše da je čovek, jednostvano, umro prirodnom smrću.
Pošto je temperatura u kući bila visoka, leš je, prenose mediji, u raspadnutom stanju.
"Zmije su ukupno dugačke 116 metara i teške 337 kilograma", rekao je šef minhenske stanice za reptile Markus Baur, precizirajući da o 27 tigrastih pitona, 11 mrežastih pitona, sedam kraljevskih pitona i jednoj anakondi.
Po njegovom mišljenju, neuobičajeno je da jedan uzgajivač privatno ima toliko zmija.
"Kod nas postoji pravilo - jedan čovek po metru zmije", rekao je Baur, ukazujući i na finansijsku stranu celog slučaja - da su hrana i struja, pošto je zmijama potrebno toplo okruženja, veoma skupe za održavanje toliko zmija.
Mediji, pozivajući se na saradnike tog centra za reptile, kažu da je nesrećni uzgajivač svoje zmije lepo negovao i da su im vivarijumi bili čisti, kao i "papiri", jer je on svoje zmije uredno prijavljivao.
Baur ne isključuje mogućnost da je neka od "ljubimaca" preminulog napala čoveka, ali ipak smatra da je to "malo verovatno".
"Zmije se, očito, nisu osećale ugroženo od čoveka i čak ovde u ovoj prijemnoj stanici, gde su na malom prostoru i 'stresirane', sme se otvoriti vivarijum, a da one, pri tom, ne napadaju", smatra Baur.
Zmije nisu pojele leš, što se objašnjava njihovim navikama ishrane, a mediji pišu da je za ove "kućne ljubimce" potrebna velika količina pilića, pataka, zečeva, pacova...
Nemačka se više puta nalazila na "udaru" sličnih vesti o neobičnim navikama ljudi i njihovoj ljubavi prema opasnim životinjama. Tako je pre par godina grad Milhajm na Ruru, smešten u samom srcu Rurske oblasti, na granici prema Esenu, nekoliko dana bio izložen strahu i poteri za zmijom otrovnicom monokl-kobrom, dugačkom oko 30 centimetara.
Opasnu životinju, koja je bila pobegla iz vivarujuma svog gazde, jednog 19- godišnjeg mladića, tražilo je pet dana oko 30 vatrogasaca, koji su morali čak da razruše podove stana, nekoliko porodica privremeno isele, a kuću heremtički izoluju.
Zmija je, zatim, pronadjena zalepljena na specijalnu lepljivu traku u dnevnoj sobi trosobnog stana, preneli su tada mediji, prenoseći procene eksperata da je ta monokl-kobra umrla od gladi, ali i kritike društava za zaštitu reptila zbog smrti otrovnice.
Jedan portparol grada Milhajma je rekao da vlasnik zmije ne mora da računa s pravnim posledicama, pošto držanje zmija-otrovnica nije protiv zakona.
Mladić je, medjutim, obavezan da preuzme nastale troškove, a oni su, kako je rekao portparol, samo za petodnevni angažman vatrogasaca oko 38 500 evra. "Ukupno, troškovi iznose oko 100 000 evra", rekao je tada portparol.
Izvor: B92