Reporter Nedjeljnog istražuje kako se 28-godišnji istoričar s diplomom Oxforda našao u klanu zloglasnih bristolskih gangstera.
Mihovil Raos imao je savršen plan.
Organizovaće će parti na brodu. Celu noć će sve do zore kružiti oko otoka Hvara. Iznajmiće DJ-a, palubu će nakrcati lepim devojkama, a frižidere napuniti alkoholom i zabava može da počne.
Bilo je to neleto 2007. godine i Raos je upravo diplomirao modernu istoriju na prestižnom Oxfordu. Pred njim su bili meseci zabava, a ludovanje na brodu činilo se kao dobro mesto za početak.
A onda, čim su se gosti ukrcali, a brod isplovio iz luke, presreo ih je policijski gliser. Parti nije bio prijavljen, kažu mu policajci dok šetaju po palubi. Svi su rasterani u roku pet minuta, brod je privezan uz mol i čitava stvar je neslavno propala.
Mihovilu Raosu ostali su samo dugovi.
Novca za organizaciju događaja nije imao pa se unapred zadužio za najam broda i kupovinu pića. Jedan od njegovih poznanika koji je dobro upoznat s detaljima propalog partija kaže da je Mihovil ostao dužan na sve strane, pa navodno čak i grupi lokalnih dilera koji su se planirali namiriti tokom noći prodajući gostima na brodu marihuanu, ekstazi i kokain.
Mešutim, nema zabave, nema ni zarade.
Raos je zato hitno otputovao nazad u Veliku Britaniju i u Dalmaciju nije hteo neko vreme da se pojavi.
"Dileri su takvi ljudi. Nemaju puno strpljenja i dugo pamte, znao je da ne sme da se vrati", kaže za nedeljni jutarnji jedan njegov poznanik.
Međutim, zlatni zagrebački dečko ubrzo se našao u još većim problemima. Raos potiče iz ugledne građanske porodice koja se bavila medicinom i građevinom, uvek je bio popularan u društvu, a kao srednjoškolac je bio odličan đak u Privatnoj klasičnoj gimnaziji u Zagrebu. Kad je upisao istoriju na Oxfordu, jednom od deset najboljih fakulteta na svetu, činilo se da je pred njim fina karijera i dobar život.
Umesto toga, šest godina nakon neslavnog partija na brodu Raos se našao u sudnici Krauns Korta u Bristolu gde je saslušao presudu koja će ga na više godina poslati u zatvor. Bilo je to 8. jula ove godine.
Sudaija Martin Picton proglasio ga je krivim za šverc kokaina visokog kvaliteta. Kazna? Šest godina i osam meseci zatvora.
"Ovo je samo početak. Bandu krijumčara smo uništili, a sada ćemo im uzeti i zadnji peni koji su zaradili prodajući mizeriju i uništavali stanovnike Bristola", rekao je nakon suđenja Džonatan BBankroft, šef specijalnog tima istražitelja koji je razbio bandu.
Izvor: b92