Na izložbi će biti predstavljeno preko šezdeset radova četrdeset autora, predstavnika tri generacije kineskih umetnika, čija dela pripadaju širokom spektru umetničkih izraza, od ulja na platnu, skulptura, fotografija, do video instalacija i dizajna.
U periodu od 1949. do 1976. godine, dominantan umetnički pravac bio je soc-realizam. Nakon ovog razdoblja usledile su reforme koje donose ubrzanu modernizaciju i otvaranje Kine prema svetu. Kineski umetnici počinju da primenjuju nove umetničke pristupe i da eksperimentišu sa modernim umetničkim izrazima. Novi koncepti, ideje, tehnike i materijali postaju sastavni deo savremene umetničke prakse. Tendencije koje preovlađuju u umetnosti poslednjih decenija su politički pop art i cinični realizam koji odražavaju umetnička promišljanja savremenog sveta.
Danas kineska savremena umetnost predstavlja važan deo moderne kineske kulture i jedinstvenu silu u svetskoj umetnosti. O globalnoj ekspanziji kineske umetnosti tokom poslednjih decenija govore i podaci da je tokom devedesetih godina prošlog veka u Pekingu postojalo 5 galerija savremene umetnosti, dok ih danas ima nekoliko stotina. Na svetskom tržištu umetnina radovi kineskih umetnika dostižu najviše cene. Podrška umetnosti i kulturi je među najvažnijim prioritetima kineske državne politike.
Izložba u Muzeju istorije Jugoslavije jedna je od prvih aktivnosti u povezivanju kultura i podsticanju saradnje između Srbije i Kine, u okviru potpisanog Programa saradnje u oblasti kulture i umetnosti između Ministarstva kulture Narodne Republike Kine i Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije za period 2013-2016.
Za razumevanje izložbe Novi pogledi u kineskoj savremenoj umetnosti neće vam biti potreban prevodilac: dovoljno je setiti se kineske poslovice da „slika govori više od reči“.
Kustos izložbe: Šin Dong Čeng
Izložba će biti otvorena od 15. oktobra do 15. novembra svakoga dana osim ponedeljka od 10 do 18 časova.