Foto: Dnevnik.hr / Prt sc
"Najčešća posledica povreda glave je tzv. intrakranijalno krvarenje koje se ne mora pojaviti odmah već naknadno i može biti vrlo teško pa čak i smrtonosno", obrazložio je on razloge zbog kojih su traume mozga toliko opasne po život i zašto je Mihael Šumaher morao biti operisan.
"Radi se o skupljanju krvi u lobanji koje onda povećava intrakranijalni pritisak kod pacijenta što može oštetiti tkivo mozga pa je nužno ukloniti ugrušak kako bi se pritisak na mozak smanjio, a time i moguća oštećenja“
Šumaher: Ne odustajte čak i kad su šanse male!
Dodao je da kod nekih pacijenata, a čini se da je tako bilo i kod Šumahera, krvarenje u mozgu ne mora početi odmah po udarcu. Ipak, svako povećanje volumena do kojeg dolazi krvarenjem ili oticanjem mozga ugrožava pacijenta.
"Zbog toga je Šumaheru uklonjen ugrušak, a kako bi se mozak oporavio takav pacijent obavezno mora u indukovanu komu. Prvih deset do dvadeset sati od zahvata stanje pacijenta se prati snimanjem, obično CT-om. Tek nakon barem dvadesetak sati kome može početi kontrolisano buđenje ako to stanje pacijenta dozvoljava“, objašnjava prof.dr. Paladino.
Vozač mekog srca: Ljudska strana legendarnog Šumahera
Doktor Ističe da težina povrede mozga u traumama zavisi od tzv. sila ubrzanja koje nastaju kod udarca kao i od predmeta u koji je pacijent udario glavom
.
U slučajevima teških povreda glave može doći i do uništavanja živaca, puknuća krvnih sudova u glavi, a posledično nastaje krvarenje i oteknuće. Kako se lobanja ne može proširiti u njoj raste pritisak koji može oštetiti moždano tkivo.
Od oštećenja zavisi opravak pacijenta koji preživi traumu glave kao i hoće li biti trajnih posledica.
Operisan po drugi put: Šumaher u indukovanoj komi!
Ipak, kako će se razvijati situacija kod teško povređenog mozga ne može niko da prognozira pa tako i Šumaherovim lekarima ne preostaje ništa drugo nego da čekaju koliko će organizam bivšeg automobilističkog asa uspeti da se oporavi od ove teške povrede.