Ljajić je za RTV Pink rekao da su porastu izvoza naviše doprinele strane kompanije i da od 15 najvećih izvoznika, 13 čine strane kompanije koje su došle u Srbiju.
Ljajić je izneo podatak da se 58 odsto izvoza obavlja ka zemljama EU, oko 30 odsto u zemljama Cefta sporazuma, od sedam do 10 odsto u Rusku Federaciju, a ostatak izvoza se realizuje ka drugim zemljama.
Ljajić je naveo da je zabeležen rekordan izvoz automobila protekle godine, kao i pšenice, a da se ove godine najveći potencijal očekuje od kukuruza ukoliko rod bude onakav kakav se očekuje.
On je rekao da najveći izvozni potencijal Srbije čine žitarice, a da IT industrija takođe ima potencijal za povećanje izvoza u ovoj godini.
Ministar Ljajić je rekao da će Uredba o ograničenju na 46 dinara cene hleba "sava" od brašna T-500, težine 500 grama, koja ističe krajem januara, biti produžena na najmanje šest meseci.
"Posle ćemo da sednemo i analiziramo i vidimo da li će da se ukida ili ne", rekao je on.
Govoreći o dolasku Lidla u Srbiju, Ljajić je rekao da je to proces koji traje i da je reč o specifičnoj poslovnoj politici kompanije.
Prema njegovim rečima, planirana je izgradnja objekata na 15 lokacija, a razgovara se sa predstavnicima lokalnih samouprava da se olakša i ubrza proces izdavanja dozvola kako bi se ove godine počelo sa izgradnjom planiranih objekata.
Ljajić je rekao da će novi Zakon o zaštiti potrošača biti u potpunosti harmonizovan sa međunarodnim standardima i direktivama i da će štititi i potrošače.
Kako je rekao, cilj je i pristupanje Svetskoj trgovinskoj organizaciji što će između ostalog, omogućiti i da se vodi računa o tome da kada neko odluči da investira u Srbiji to čini po jednostavnijim propisima, kao i da se dozvole i sertifikati brže dobijaju.
Ljajić je govorio i o izborima navodeći da će o tome odlučiti dve voćeće stranke - SPS i SNS - i da će svako dalje licitiranje hoćemo li imati ili nećemo imati izbore, napraviti štetu i stvoriti najgoru moguću situaciju.
Izvor: B92