Toliko državu godišnje koštaju firme u restrukturiranju, izjavio je danas ministar privrede, Dušan Vujović, u Novom Sadu.
"Novim zakonskim rešenjima će biti pre svega omogućeno da se 584 firme u portfoliju Agencije za privatizaciju "u rekordnom roku privatizuju i nađu svoje mesto na tržištu ili odu u stečaj", kazao je Vujović u Regionalnoj privrednoj komori, na trećoj javnoj raspravi o Nacrtu zakona o privatizaciji i Izmenama i dopunama zakona o stečaju.
Time se oslobađaju državna sredstva, objasnio je on i dodao da, po procenama Ministarstva privrede i na osnovu analiza Svetske banke, državu firme u restrukturiranju "koštaju 800 miliona dolara godišnje".
Izlaskom iz tog stanja "čistilišta" biće smanjeni troškovi i "ljudi će ili potražiti drugi posao, ili početi normalno da proizvode ili privređuju", kazao je Vujović napominjući da se tako oslobođeni državni resursi mogu iskoristiti za ekonomski rast zemlje, zapošljavanje i opšti boljitak.
Zakonom se omogućava da sve privatizacije budu urađene transparentno, da se poštuje "kvalifikacija onih koji žele da privatizuju", da se primenjuju domaće zakonske odredbe, kao i da se poštuju odredbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma.
Kada je reč o izmenama Zakona o stečaju, Vujović je istakao da bi stečaj po novim propisima trebalo da bude brži, efikasniji i transparentniji proces, koji je "postupak lečenja problema" a ne da se koristi za nestanak preduzeća sa privredne scene.
Biće i omogućeno poveriocima da u procesu stečaja aktivnije određuju stečajne upravnike, kao i da snose troškove tog procesa "zarad boljitka budućeg poslovanja". Neke firme će posle toga nestati, ali neke će pronaći nove vlasnike, menadžment i nova radna mesta, objasnio je ministar, najavljujući ubrzaniji stečajni postupak koji će firmama doneti rešenje.
Vujović je napomenuo da je lani samo 147 firmi potražilo izlaz u stečaju "a za taj proces ih je zrelo mnogo više", i dodao da je namera da, bez automatskog stečaja, mnoge firme potraže izlaz.
To znači da bi za preduzeća koja budu šest meseci u blokadi, Narodna banka dostavljala obaveštenje sudovima o prinudnoj naplati a sudovi bi potom pokrenuli prethodni stečajni postupak.
Matićeva je napomenula da je, prema saznanjima te agencije, više od 30.000 preduzeća u Srbiji blokirano i dodala da se ne smatra da bi sva ona trebalo da idu u stečaj "u smislu bankrotstva".
"Smisao stečaja nije samo bankrotstvo, nego i postupak reorganizacije, kako bi privredni subjekat nastavio da živi", istakla je.
Prethodno su nacrti ta dva zakona predstavljeni u Nišu i Beogradu a iduće nedelje će tim povodom ministar Vujović i njegovi saradnici gostovati u Kragujevcu. Javna rasprava će trajati do 14. jula a, kako je napomenuo Vujović, očekuje se da će do kraja idućeg meseca biti zaključen čitav taj proces u Skupštini Srbije.
Izvor: B92