Pre svega, računa se da će od ukupno 25.000 ljudi, koliko je danas zaposleno u javnom sektoru, a trebalo bi da ostane bez posla u 2015, zahtev za penzionisanje do Nove godine podneti njih oko 19.500.
Praktično, država će biti primorana da uruči još oko 5.500 otkaza. Uobičajen “prirodni odliv” iz javnog sektora je oko 10.000 ljudi godišnje. Njih obično odmah zamene novi zaposleni, što sada, s obzirom na važeću meru zabrane novog zapošljavanja, neće moći da bude sprovedeno.
“Srbija želi da do kraja godine potpiše sporazum sa MMF-om kako bi poboljšala svoj imidž kod potencijalnih investitora. To je izuzetno važno za našu zemlju, jer će ulagači znati da smo posvećeni procesu reformisanja naše zemlje”, izjavio je premijer Aleksandar Vučić tokom posete Londonu.
- Prave se ozbiljne analize, a u pripremi su i nova zakonska rešenja, poput novog Zakona o platnim razredima. U delovima javnog sektora gde imamo neproduktivna radna mesta i klasičan višak zaposlenih biće više otpuštanja, a jasno je da ćemo ići i na nova zapošljavanja tamo gde se to pokaže racionalnim - objašnjavaju u Nemanjinoj.
U budžetu za narednu godinu će se naći i određen iznos potreban za otpremnine viškova zaposlenih. Prema okvirnim procenama, odlazak svakog zaposlenog državu može da košta i do 5.000 evra.
U svemu ovome, važnu ulogu će imati i konačno formiranje preciznog Centralnog registra zaposlenih u javnom sektoru. U ovoj bazi podataka naći će se ime, funkcija i zarada svakog kome je država poslodavac. Za konačnu realizaciju tog posla određena je prva polovina naredne godine.
Juče niko nije želeo otvoreno da potvrdi saznanja „Blica“ o predlozima MMF za racionalizaciju javnog sektora, po kojima će iz javnog sektora do 2017. biti otpušteno 95.000 ljudi.
- Neke poteze moramo da povlačimo, ne zbog MMF-a, već zbog nas - konstatuje guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković, dok potpredsednice Vlade Kori Udovički kaže da Vlada razgovara o tome da na najbolji mogući način stvori trajne uštede u budžetu.
Izvor: Blic