Prvi u istoriji Tribunala: Kako je Šešelj bezuslovno pušten?

"Bezuslovno" oslobađanje uz unapred poznat stav optuženog da će poštovati pravila puštanje nije dosad zabeležana u praksi Tribunala.

Šešeljev sin Aleksandar je rekao za "Blic" da procedura oko puštanja na privremenu slobodu obično traje nekoliko dana, ali da ga ne bi čudilo da se to u ovom slučaju završi veoma brzo i da njegov otac već danas doputuje u Beograd.

- Vojislav Šešelj će jedino biti obavezan da prisustvuje izricanju presude, kada i ako do toga dođe. Jedino ograničenje je da neće moći da dobije pasoš, jer je tribunal tražio od Vlade Srbije da mu ga ne izda - rekao je Aleksandar Šešelj.

On je dodao da je Šešelju rečeno da čak ne mora ni pisano da se obavezuje Vladi Srbije, što je ona od njega tražila.

Vlada Srbija je dala garanciju Haškom tribunalu, kojim je omogućeno puštanje Šešelja na slobodu, i to bez uslova. Jedno od ograničenja jeste da lider radikala neće dobiti nazad svoj pasoš.

Vojislav Šešelj je proveo 11,5 godina u Haškom tribunali, a optužen je za brojne ratne zločine. Optužnica protiv Šešelja podignuta je 14. februara 2003., a u pritvor Međunarodnog suda je prebačen 24. februara iste godine.

Portparolka bivše haške tužiteljke Karle del Ponte, Florens Artman rekla je da je bilo očekivano da Sudsko veće privremeno oslobodi Vojislava Šešelja.

Ona je naglasila da je situacija sa neizricanjem presude Šešelju još jedan fijasko u radu Tribunala koji mora konačno da dâ odgovore.

"Ako sudija nije u stanju, pošto je video i slušao optužbe, izreći osuđujuću presudu, zašto onda nekoga drži, trebalo ga je pre četiri godine pustiti na slobodu. Na osnovu čega držite u pritvoru nekoga, bez obzira šta ja mislim o Šešelju i što znam šta je radio, jer sam kao novinarka bila svedok toga, bez obzira na sve, ne može biti tolike godine u zatvoru bez da se zna hoće li biti osuđen ili ne", objašnjava Artman.

vojislav šešelj