Iako na slikama iz tog perioda izgleda drugačije, arheolog Toni Čerškov, koji je učestvovao u istraživanjima u Nišu, objašnjava da je reč o skeletima sasvim uobičajenih dimenzija.
- To je potpuno uobičajena nekropola. Nije bilo dužeg skeleta od 184 centimetara. Čak i da dodamo tkivo na to neće biti viši od 190. Nije bilo nikakvih spektakularnih dimenzija niti “nadljudi”, kako se govorilo - kaže Čerškov.
- Reč je tome da je ugao slikanja bio takav da oni na fotografijama deluju mnogo veći nego što zaista jesu - objašnjava Mitić.
Dodaje da su prema njegovoj slobodnoj proceni oni mogli biti dugi oko 2 metra ili nešto manje od toga.
Arheolog Čerškov dodaje da jedina “zanimljivost” u vezi skeleta pronađenih u sadašnjoj Obrenovićevoj ulici jeste to što potiču iz II i III veka.
- Ta nekropola je pokazala da je ova ulica uvek bila “komunikacija”. Na mestu gde se ona sada nalazi bila je ulica i u Rimu, tako da u gradu imamo jednu od najstarijih ulica na Balkanu - objašnjava Čerškov.
On kaže da su se u tom periodu ljudi sahranjivani pored puta, a ne na posebnom mestu određenom za tu svrhu.
- Ne mora da znači da se to poklapa sa sadašnjom ulicom, možda je malo izmaknuta levo ili desno, ali pravac je taj - kaže Čerškov.
Prema rečima arheologa, pronađeni grobovi govore u prilog tome da je sadašnja centralna niška gradska ulica i u II i III veku bila značajna.
Izvor: Maja Micić za "Južne vesti"