- Imamo plan i država će definisati mnogo strožu regulativu koja se odnosi na primarnu proizvodnju i kvalitet žitarica koje se stavljaju u silose, kao i da se uspostavi nekoliko tačaka u kontroli kako bi se sprečila kontaminacija kukuruza u skladištima - kazao je državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Dejan Krnjajić.
On je ocenio da sva regulativa mora da bude međusobno usklađena, kako bi se sprečili paradoksi koji su se desili da je nivo aflatoksina u kukuruzu ostao neusklađen sa propisima EU, dok je istovremeno vrednost aflatoksina u mleku smanjena na evropske vrednosti.
Prema njegovim rečima, i dalje se svakodnevno kontroliše nivo aflatoksina u hrani za životinje i mleku i "iskakanja iznad dozvoljenih vrednosti nema".
Krnjajić je potvrdio i da je povišeni nivo aflatoksina u kukuruzu uticao na smanjenje poljoprivrednog izvoza na kraju prošle i početku ove godine.
- U ukupnoj strukturi domaćeg agrarnog izvoza žitarice i kukuruz predstavljaju veliki deo izvoza. Prethodna godina je doprinela da je koncentracija aflatoksina u kukuruzu bila iznad vrednosti koje su propisane u EU, pa je količina kukuruza koja je izvežena na kraju 2012. i početkom 2013. bila značajno niža od uobičajene - rekao je on.
Privredna komora Srbije (PKS) objavila je da je suficit Srbije u spoljnotrgovinskoj razmeni poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u prva dva meseca 2013. godine pao za 57,4 odsto, na 52,6 miliona dolara.
Prema podacima PKS, u januaru i februaru izvoz poljoprivrednih proizvoda i hrane smanjen je za dva odsto, na 320 miliona dolara, dok je uvoz povećan za 32 odsto, 367,4 miliona dolara.
U PKS su ocenili da su nepovoljni rezultati u spoljnotrgovinskoj razmeni bili posledica suše i smanjenog izvoznog obima ponude, ali i pojave aflatoksina koja je onemogućila izvoz mleka, mlečnih prerađevina i kukuruza.
Izvor: Beta