"Tursko proleće" i dalje vrelo: Sad se sukobili i građani među sobom

U crnomorskoj turskoj luci Rize, grupu od 25 mladića uključenih u antivladine proteste napala je rulja do nekoliko stotina pristalice vladajuće Partije pravde i slobode (AKP), javila je jutros lokalna televizija CNN-Turk.

Policija je upotrebila suzavac da rastera sukobljene pošto su pristalice partije premijera Tajipa Erdogana opkolili zgradu u kojoj su neki od napadnutih mladića sklonili, prenela je agencija AFP.

Suzavac i vodeni topovi upotrebljeni su sinoć i u Ankari da bi rasterali demonstrante okupljene u centralnom trgu Kizilaj.

S druge strane situacija je sinoć bila mirnija u Istanbulu, po prvi put od kada su nemiri počeli prošlog petka i većina besa demonstranata usmerena ka premijeru Erdoganu koji je ih je nazvao "ekstremistima".

Premijer Erdogan danas bi trebalo da se vrati u Tursku posle turneje po zemljama Magreba i suoči se sa hiljadama gnevnih demonstranata koji traže njegovu ostavku.

Zamenik turskog premijera Husein Čelik pozvao je pristalice vladajuće AKP partije da ne dolaze na aerodrom da bi dočekali Erdogana. "Premijeru ne treba demonstracija moći", rekao je Čelik za lokalni televizijski kanal.

Rojters primećuje da bi masovni protesti koji potresaju Tursku mogu da ograniče moć premijera koji se smatra za političku žrtvu i pokopaju njegove nade za kandidovanje na predstojećim predsedničkim izborima sledeće godine.

- Ima parlamentaraca i funkcionera u stranci koji su nezadovoljni o nedavnim dešavanjima.To je situacija bez presedana za Erdogana. Neki ljudi u AKP misle da je njegova politika morati da se "smekša", mada ostaju verni partijskoj disciplini i samom Erdoganu - rekao je izvor blizak Erdoganovoj vladajućoj partiji AKP.

Erdoganove pristalice na Tviteru navode da neće od njega odustati, povezujući ga sa dvojicom političara žrtvama u novijoj turskoj istoriji - jednog obešenog 1960. posle vojnog puča i drugog koga su, navodno, otrovali.

Izvor: Tanjug, B92

demonstracijeprotestprotestiturska