Kako piše Blic, Kosovo je zbog nemogućnosti da izabere vladu zapalo u institucionalnu krizu zbog koje je u zastoju i dijalog Beograda i Prištine, ocenjuju analitičari na KiM.
Proces formiranja Specijalnog suda za ratne zločine koje je počinila takozvana OVK je takođe je u zastoju, a analitičari navode da zbog ovoga i drugih problema "bledi imidž" Kosova na međunarodnom planu.
Uz to, mediji izveštavaju da je Kosovo ovih dana suočeno i sa najopasnijim vidom radikalizma i ekstremizma o čemu svedoče i poslednja hapšenja, dok je posle izveštaja glavnog tuzioca Klinta Viljamsona krenulo i licitiranje sa imenima potencijalnih osoba koja će biti na optuzeničkoj klupi, a pominjani su i i glavni komandanati OVK na čelu sa Tačijem.
Politička pijaca
- To je postigla pozivajući se na ratne zasluge, posleratne, narocito onih za proglasenje nezavisnosti. S druge strane nova koalicija oko Demokratskog saveza Kosova nije složna oko ciljeva i prioriteta nove vlade za koju oni imaju dovoljan broj poslanika - kaže Ljepaja.
Prema njegovim rečima "broj" njihovih poslanika je uslovljen ustupcima koje traži narocito pokret Samoopredeljenje.
Srpska zajednica, ocenio je, pokušava da nađe ravnotežu nakon Tačijeve vlade i time postigne pregovaračku poziciju koja bi pogodovala ciljevima srpske zajednice na Kosovu.
- Tako se, uz rezerve međunarodne zajednice prema nekim ciljevima pokreta Samoopredljenje sve to pretvorilo u pravu političku pijacu u kojoj se Tačijeva DPK nudi svima, nudi čak i položaj predsednika vlade ali opet ne uspeva da prikupi dovoljan "broj" da bi sastavila vladu - rekao je analitičar.
S druge strane, nova koalicija ne stiže da napravi prioritete prihvatljive za sve, dodao je on.
- U takvoj situaciji svi prave računice, a aktualna koalicija na vlasti je postala destruktivna pokusavajući da sačuva vlast po svaku cenu - kaže Ljepaja.
On smatra da su nedavna hapšenja ekstremista na KiM bila ishitrena i neselektivna po principu "uhapsi svakog sa bradom" i da borba protiv ekstremizma ili terorizma ne daje rezultate kad se u to uvlači celo društvo i uz toliku buku.
Odlazak veterana s ratnim zaslugama
- Nažalost ja mislim da je to samo loša propaganda koja ide u korist baš ekstremistima. Naime, nije isključeno da je sva ta buka u funkciji prikrivanja institucionalne blokade, ali i drugih važnih procesa koji se u društvu dešavaju, a to je odlazak jedne grupe zvaničnika koji su mislili da zbog svojih ratnih zasluga imaju pravo da budu iznad zakona - kaže Ljepaja.
- Po mom mišljenju razgovore treba da vode snage okrenute budućnosti i Evropi a ne oni koji cepidlače oko proslosti. Prošlost je stvar istorije ili zakona. Tu politika nema mnogo posla. A budućnost je zajednička za sve narode Balkana - zaključio je on, uz ocenu da "Srbija neće moći u EU sa teretom Kosova na svojim plećima kao ni Priština dok ne sredi odnose sa srpskom zajednicom na Kosovu".