Dočeku na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" prisustvovao je premijer Ivica Dačić.
Sahrana dve srpske kraljice - Marije i Aleksandre, čiji posmrtni ostaci stižu 9. maja, i poslednjeg jugoslovenskog monarha Petra Drugog Karađorđevića, održaće se 26. maja na Oplencu.
Kovčeg sa telom kraljice Marije biće donet u kraljevsku kapelu Svetog Andreja Prvozvanog, gde je već kovčeg sa telom njenog sina kralja Petra II, poslednjeg jugoslovenskog kralja, a gde će 9. maja biti preneti posmrti ostaci njegove supruge kraljice Aleksandre.
Za upokojnu liturgiju će oko 18 časova služiti patrijarh srpski Irinej.
Posmrtni ostaci Kralja Petra i kraljica Marije i Aleksandre ostaće u kapeli do 25. maja, kada će kovčezi sa troje Karađorđevića biti preneti u Sabornu crkvu kako bi svi koji to žele mogli da im odaju poštu.
Dan kasnije, 26. maja, oni će uz sve državne počasti biti preneti put Oplenca kako bi mogli da budu sahranjeni u porodičnoj kripti porodice Karađorđević na Oplencu.
Član Organizacionog odbora za prenos posmrtnih ostataka kraljevske porodice iz inostranstva profesor Oliver Antić kaže da je kraljica Marija bila jedna od retkih članova kraljevske porodice koja je bila omiljena u celoj zemlji, od Vardara do Triglava.
Kraljica Marija imala je kraljevsko poreklo. Sa majčine strane, bila je praunuka kraljice Viktorije, a sa očeve strane je vodila poreklo od Hoencolerna.
Bila je izuzetna žena i kraljica vozila je na trkama automobila, svirala klavir, pevala i imala božansven sopran.
Antić otkriva da je predsednik Srbije Tomislav Nikolić odobrio da se iz sefa izvadi jedinstveni orden koji je nosila kraljica Marija. To je orden Karađorđeve zvezde koji je izrađen u Francuskoj samo za kraljicu Mariju, koji je ona nosila dvadesetih godina prošloga veka. Za taj orden se mislilo da je definitivno izgubljen, naglašava Antić i dodaje da će on biti izložen ispred kovčega na Oplencu.
Marija je bila ćerka rumunskog kralja i bila je sa majčine strane u srodstvu sa engleskom kraljicom. Ali u našem narodu najcenjenija zbog svoje humanosti koje se nije odrekla ni u izbeglištvu.
Zna se da je za vreme i posle Drugog svetskog rata slala pakete našim ljudima, kako u zemlji, tako i onima koji su bili u logorima širom Evrope, koje nije potpisivala svojim imenom, već je stajalo da ih šalje Marija K. Đorđević. Ipak, svima je bilo jasno o kome se radi.