Cantina de Frida

Svetski trend je da se industrijske zone pretvaraju u galerije, koncertne sale, restorane. Beograd prati trendove, pa je u sve popularnijoj Beton hali na Savskom pristaništu otvoreno još jedno ekskluzivno mesto - restoran "Cantina de Frida".

Poznata meksička umetnica nije slučajno poslužila kao inspiracija za ime lokala. Njena strast i volja za životom odslikavaju strastvenu prirodu njenog naroda, a pozitivna i podsticajna energija koju je širila na okolinu nadaleko je poznata.

Kuhinja koja je zastupljena u restoranu je latinoamerička. Sva jela se pripremaju po autentičnim receptima sa originalnim začinima. U njihovoj tradiciji je da imaju tapase u svojoj ishrani. Tapas znači nešto uobičajeno. Ovde ih ima u četiri različite varijante: tapas sa bara, hladni, topli i morski tapas. Od svake vrste se izdvojio bar po jedan koji je najpopluarniji.

Od hladnih, "Berenjenas con Yogurt" ili grilovani plavi patlidžan sa jogurtom začinjenim začinskim biljem i sosom od paradajza. Interesantno je da je jogurt proizvod restorana. Pečena cvekla sa orahom uz "home made" preliv vinegret i komadiće buđavog sira je takođe jako traženo predjelo.

Cene hladnih tapasa su od 200 do 400 dinara, koliko je goveđi karpačo. Od toplih su favoriti : "Pimientos al horno con miel" ili pečene paprike u balzamiko sirćetu i medu sa grčkom fetom i jaja od prepelice u baskijskom dinstanom paradajzu. Njihove cene se kreću od 100 do 250 dinara, koliko su supe dana.

Od morskih tapasa: "Camarones al Pil - Pil", kozice sa belim lukom, čili papričicama (u pitanju su prave meksičke), peršunom i maslinovim uljem i "Confit de pescado con alcachofas", marinirani lubin sa raguom od artičoka i maslinovg ulja. Najskuplji od morskih tapasa je 700 dinara. Služe se na vrućem, užarenom tiganju.

Od salata se izdvojila zelena salata sa kruškom, čeri paradajzom, sušenim brusnicama, prženim sirom i vinegretom sa orahom.
Ipak su najponosniji na roštilj, i to je brend ovog restorana. Španske ljute kobasice se prave po originalnom receptu u koji ide 15 različitih vrsta začina. Jako je popularan i "T-bone" ili teleći stek i za porciju od 400 grama morali biste da izdvojite 1.600 dinara.

Da ukus bude po meri i najzahtevnije mušterije, na raspologanju su deset različitih vrsta salsi. Oni koji žele mogu sami da peku meso. Hleb se takođe pravi u samom restoranu i zato se servira uvek vruć.

"Dijegove palačinke" su hit među desertima. Pripremaju se od obranog mleka i meda, maskarpone sira i karameliziranih banana.

Uz jaku začinjenu hranu najbolje idu jača crna vina, a obrok se započinje šampanjcem ili nekim penušavim vinom. Osoblje je uvek tu da vam pomogne pri izboru vina kojih ovde ima iz svih podneblja: Francuske, Italije, Španije, Argentine, Čilea, Kalifornije i, naravno, prestižna domaća vina.

Kuhinju pokriva čak osam kuvara. Uspeli smo da na kratko zavirimo iza njenih tajanstvenih vrata, dočekala nas je i ispratila radna atmosfera. Kažu, gost ne sme da čeka.

Sva jela prave se sa istom idejom: važno je uživati u svakom zalogaju hrane. Šef kuhinje nam je otkrio da je za ovo kratko vreme restoran postao toliko popularan da se ručak zakazuje čak dve nedelje unapred.
Svake večeri je na programu živa muzika, od latino ritmova pa do urbanih pop rok večeri.

Kažu cilj im je da se na ovom mestu sastaju prijatelji i partneri, da se sklapaju poznanstva i poslovni dogovori, da ljudi pevaju i plešu u slavu životu.


Tekst : Marija Milenković
Foto: Mirjana Ristić

Pogledajte još