Svetu prete 23.574 nuklearne bojeve glave
Uspešnim lansiranjem severnokorejske rakete u svemir, opet su na površinu izronila neka stara pitanja i strahovi o nuklearnom naoružanju, ali ne samo te zatvorene komunističke zemlje, već svih svetskih sila.
Isto tako, jedan od pouzdanijih izvora tih podataka je i Bilten atomskih naučnika, koji je pokrenut 1945. godine od strane stručnjaka koji su napravili prvu atomsku bombu unutar projekta "Manhattan" i koji su želeli da upozore javnost na njene opasnosti.
Više o projektu "Manhattan" saznajte ovde.
Taj bilten danas regularno izveštava o statusu svetske nuklearne industrije. Njihov najnoviji izveštaj pokazuje kako Rusija i SAD ostaju i dalje daleko ispred ostatka stalnih članica Veća sigurnosti UN-a, kojih ima pet i među kojima su i Kina, Francuska te Velika Britanija.
Procene govore kako SAD danas ima 4.650 aktivnih nuklearnih bojevih glava, nasuprot 31.255, koliko su ih Amerikanci imali 1967. godine.
Nasuprot njima, tu su Francuska s 300 aktivnih nuklearnih bojevih glava, Kina sa 240 te Velika Britanija sa 225.
Sve navedene države, sa 185 drugih, potpisale su sporazum o nuklearnom razoružavanju, čiji je cilj sprečavanje širenja nuklearnog naoružanja i tehnologije proizvodnje istog naoružanja.
No, tri države nisu potpisale taj sporazum - Indija, Pakistan te Izrael i sve tri imaju nuklearno naoružanje.
Predsednik Rusije Vladimir Putin misli da svako ko nema atomsku bombu prolazi kao Libija, a više o tome pročitajte ovde .
(Izvor: Dnevni Avaz )