Kako da zaradite kad se polomite

Oko dve hiljade radnika, koliko se u proseku povredi na putu do posla i od posla, sada će moći da dobija punu zaradu umesto dosadašnjih 65 odsto. Ustavni sud je odlučio da se i povrede na putu do posla moraju priznati kao povrede na radu.

Na pitanje šta je to redovan put, Vera Božić Trefalt, direktorka Uprave za bezbednost i zdravlje na radu, objašnjava da je reč o najkraćem putu bez vremenskog ograničenja. Redovni put do i od posla ne znači da se na tom putu obavljaju privatni poslovi.

Ona kaže da ne postoji podatak koliko se povreda desi na putu od i do posla, ali da se ukupno godišnje desi 20.000 - 25.000 lakih povreda, do 1.100 teških i do 40 smrtnih slučajeva na radnom mestu.

Prijavite povrede

U RFZO kažu da je teško proceniti koliko se povreda desi na putu do radnog mesta, ali da je to u proseku oko deset odsto od svih povreda.

- Svaki poslodavac po zakonu mora da prijavi takve povrede i tu prijavu zatim dobija RFZO. U interesu je, pre svega, građana da prijave svaku povredu na putu do posla, jer ako to ne urade, imaće manju naknadu za vreme bolovanja ili će im u slučaju invaliditeta penzija biti niža - objašnjavaju u RFZO.

Do aprila prošle godine sve povrede na putu do i od posla su bile povrede na radu, ali je to ukinuto izmenama Zakona o zdravstvenom osiguranju.

Osigurajte se

Tako, ukoliko padnete na led, ne zaboravite da od lekara tražite potvrdu o povredama, koju ćete predati vašem poslodavcu. Inače, u poslednjih nekoliko dana prelomi nastali zbog padova na ledu najčešći su krivac za sve masovniju odštetu koju građanima isplaćuju osiguravajuće kompanije.

U slučaju povrede nastale usled pada na ledu naknadu iz osiguranja mogu ostvariti lica koju su osigurana od posledica nesrećnog slučaja. Iz osiguranja „Unika“ kažu da ova osiguranja obično ugovaraju poslodavci za svoje zaposlene, ali i građani sami - za sebe i članove svoje porodice.

(Izvor: Kurir )

Pogledajte još