Problem je industrijsko uzgajanje svinja

LONDON, 30. april 2009. (FoNet) - Svinjski grip je posledica ne samo zaraženih životinja i nepredvidivog ponašanja mikroorganizama, nego je i čovekovih ruku delo u masovnoj proizvodnji mesa kao uzroku širenja bolesti, piše danas londonski "Tajms".

"Tajms" navodi da su virusolozi pre šest godina upozorili da postoji mogućnost da se vrlo brzo razvije svinjski grip, dok je u Americi prošle godine objavljen izveštaj o dokazima o patogenim izmenama u industrijskim pogonima za proizvodnju mesa.

Ogromne moderne farme za uzgoj svinja i živine, ističe autor članka u "Tajmsu", idealne su za nastajanje zaraza.

Ima i naučnika koji veruju da do mutacije virusa, kakav je slučaj sa virusom aktuelnog svinjskog gripa, dolazi i zbog korišćenja savremenih tehnika u poljoprivredi.

Istovremeno, nastavlja list, malo se pažnje posvećuje masovnoj proizvodnji mesa i opasnostima po ljudsko zdravlje, kao i činjenici da su se ljudske navike u poslednjih nekoliko decenija drastično promenile.

Prosečan Kinez je 1965. godine godišnje jeo četiri  kilograma mesa, dok danas konzumira 54 kilograma.

Broj životinja na planeti uvećao se za skoro 40 odsto u poslednjih 40 godina.

Neophodno je nahraniti gladne ljude širom sveta, ali tako da se ne stvaraju nove bolesti, zaključuje "Tajms", prenosi BBC u programu na srpskom jeziku.

Pogledajte još