HIV u Srbiji: Smanjen broj novoinficiranih, ipak nedovoljan broj testiranih

Dr Dragan Ilić je, pred početak konferencije za novinare na kojoj su prezentovani rezultati završenog HIV projekta koji je finansiran iz donacije Global fonda, rekao da se u Srbiji godišnje kroz ove programe testira i savetuje oko 10.000 osoba, ne uključujući dobrovoljne davaoce krvi.

- Broj testiranih još uvek nije dovoljan i on bi morao da bude mnogo veći s obzirom na to koliko ima ljudi koji su u povećanom riziku od zaraze - naveo je Ilić.

Global fond kroz dva projekta finansira borbu protiv side, tuberkuloze i malarije u Srbiji i jedan projekat je trajao do prošle godine, dok je drugi počeo 2009. godine i trajaće do juna 2014. godine.

- Zahvaljujući ovim projektima značajno je povećan nivo znanja grupa koje su u povećanom riziku od same infekcije HIV-om, zatim je povećan broj korišćenja kondoma, kao i korišćenja sterilnih igla i špriceva kod injektirajućih korisnika droge. Sve to je doprinelo da Srbija bude među zemljama sa malim brojem osoba koje su inficirane HIV-om u odnosu na broj stanovnika - naglasio je Ilić.

Državni sekretar Ministarstva zdravlja dr Periša Simonović naglasio je da je HIV projekat bio fokusiran na populaciju koja je u povećanom riziku od infekcije, a to su injektirajući korisnici droga, muškarci koji imaju seksualne odnose sa muškarcima, osobe koje se bave seksualnim radom, mladi Romi, zatvorenici, deca i mladi u institucijama socijalnog staranja, kao i osobe koje već žive sa HIV-om.

On je naglasio da su tokom trajanja projekta neke aktivnosti ušle u fazu održivih, a jedan od njih su nabavka lekova za lečenje inficiranih HIV-om koja sada ide preko Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

Simonović je dodao da se sada radi na unapređenju lečenja kako bi najnovija grupa lekova dospela na pozitivnu listu.

Državni sekretar Ministarstva omladine i sporta Nenad Borovčanin je ukazao na važnost brige o zdravlju mladih, jer je to briga o zdravlju celog društva i da mladi što više treba da se testiraju na HIV. Global fond je od 2007. godine do danas, kroz dva projekta u borbi protiv side i malarije, u Srbiju uložio oko 20 miliona dolara.

Predstavnik Global fonda Džošua Metkalf- Valač naglasio je da Srbija, nakon što se završi drugi projekat 2014. godine, ne može više da aplicira za sredstva Global fonda i da bi u narednih 18 meseci trebalo razmišljati o održivosti ovih programa.

Izvor: Tanjug

Pogledajte još