Otkriveni uzroci 30 najčešćih tumora

Na osnovu proučavanja kancerogenih oboljenja kod sedam hiljada pacijenata, britanski tim sa instituta “Wellcome Trust Sanger Institute” napravio je svojevrsni leksikon uzorčnika najčešćih oblika raka, koji može ubrzati proces pronalaska leka za tu bolest.

U izveštaju koji je predstavljen u novom broju časopisa "Nature" otkrivene promene u genetskom kodu odgovorne su za 97 posto od 30 najčešćih malignih tumora.

Prema njihovom objašnjenju, tumori nastaju kada se ćelije, usled mutacija u genima, sve brže razmnožavaju i to na nepravilan način. U njima se može nakupiti i celi niz mutacija zbog kojih će se ćelije transformisati u smrtonosna kancerogena tkiva.

Oni su identifikovali 21 obrazac mutiranja gena koji su u neposrednoj vezi sa pojavom raka. U najvećem broju slučajeva uspešno su izdvojili i biološke procese koji su odgovorni za javljanje bolesti, prenosi "Huffington Post".

Svaki oblik kancera počiva na najmanje dve genetske mutacije, u zavisnosti od složenosti oboljenja. Primera radi, rak jajnika je povezan sa dve mutacije gena, dok je u slučaju raka jetre ključno čak šest mutacija, tvrde britanski stručnjaci.

Pojedini uočeni obrasci mutacija vezani su samo za jednu vrstu raka, dok ima i onih koji se uočavaju kod nekoliko sličnih oboljenja.

Zanimljivo je da je od 30 proučavanih vrsta raka, čak 25 u neposrednoj vezi sa procesom starenja organizma. Međutim, od otkrivene 21 mutacije za njih 12 još ne postoji objašnjenje.

Profesor Majk Straton, direktor instituta “Sanger”, kaže da je vrlo uzbuđen zbog ovih rezultata.

“U genomu raka sakriveni su ovi znaci, odnosno uzorci koji otkrivaju šta stvarno uzrokuje rak, i to je veoma važno”, rekao je Sanger. On je dodao i: “To nas vodi u nova područja za koja ranije nismo znali da postoje”.

Prema njegovim rečima, ovo otkriće trebalo bi da bude odlična osnova za prepisivanje delotvornijih terapija, ali pre svega za pronalazak leka za najveći broj kancerogenih oboljenja.

Izvor: B92

Pogledajte još