Kako doći do stipendija EU?

Kako je navedeno u saopštenju, tom prilikom Irena Žuvela iz Kancelarije fondacije "Tempus" u Beogradu do detalja je objasnila postupak izbora studija, prijavljivanja, prikupljanja neophodnih dokumenta, odlaska, smeštaja, visina raznih stipendija, povratka u Srbiju i nostrifikacije diploma.

Podsećajući da je do sada više od 1.000 akademaca iz Srbije prošlo kroz programe "Erasmus" i "Tempus", ona je istakla da je trenutno otvoreno 138 programa.

"Prijavljivanje je po pravilu onlajn i sva potrebna dokumenta moraju biti prevedena na engleski jezik od strane ovlašćenog sudskog tumača. Vrlo je bitno da obratite pažnju na motivaciono pismo koje je može biti ključno jer nema intervjua sa kandidatima" rekla je Žuvela.

Ona je naglasila da je često od prosečne ocene studenta važnija motivacija i rešenost da se uspe i pozvala zainteresovane da se za sva pitanja obrate kancelariji i da posete sajt www.tempus.ac.rs ili EU Info centar u Domu omladine.

O iskustvima, pripremama za studije, kontaktima, govorili su korisnici programa koji su strudirali u Češkoj, Mađarskoj, Švedskoj, Holandiji i koji nisu krili oduševljenje programima kroz koje su prošli, naglašavajući da im je stipendija od oko 1.000 evra mesečno uglavnom bila dovoljna.

Kako je navedeno, oni su inistirali na tome da su najbitniji upornost i želja, a da se početna skepsa "ma gde će baš mene da izaberu" mora prevazići.

Velike su šanse da, ako prikupite sva potrebna dokumenta, upravo vi budete izabrani, naglasili su bivši stipendisti.

Posetiocima su se obratili i predstavnici Erasmus studentske mreže ESN, a prikazan je i film "Erasmus Mundus" u kome bivši stipendisti detaljnije govore o studijama, druženju i tome kako im je Erasmus "promenio život".

Izvor: Blic

Pogledajte još