Šta se najviše sluša?
Najslušanije radio stanice su Radio S, B92 i Radio Beograd prvi program, pokazalo je istraživanje Strategic Marketinga. Takođe, ova agencija objavila je i podatke po kojima lokalne televizijske stanice gube trku sa nacionalnim, kao i da se polako njihov broj smanjuje.
Istraživanje slušanosti radio stanica objavljeno je na 6.134 ispitanika, u periodu od 18. maja prošle godine, pa do 25. maja ove godine na teritoriji Srbije. Istraživanje je pokazalo da svako domaćinstvo ima bar po jedan radio aparat.
Radio se najviše sluša ujutru, a najmanje noću. Sluša se i tokom prepodneva i predveče. Zaposleni uglavnom slušaju ujutru – čim ustanu, a u prepodnevnim časovima, prema istraživanju, slušaju nezaposleni. Radio se manje sluša vikendom, dok od ponedeljka ta amplituda raste.
Šta vas najviše zanima?
To su na prvom mestu muzika, a zatim vesti i sport. Pokazalo se da slušaoce sve više zanima muzika, a sve manje vesti. Takođe, stanovnici Beograda i Vojvodine u većoj meri slušaju zabavnu, dok centralna i južna Srbija više sluša narodnu muziku.
Lista omiljenih radio stanica izgleda ovako: Radio S je na prvom mestu, zatim B92, Radio Beograd 1, Index, Roadstar, Fokus, Drugi program radio Beograda, Pink i Radio 202.
Muzika, dobar signal, kao i poverenje u vesti pokazali su se kao najbitniji faktori u izboru stanice.
Najbolje emisije koje se tiču sporta imaju radio Beograd 1 i B92, a zabavne i muzičke emisije ima Radio S.
Faktori koji utiču na slušanost
(old_image)
Po rečima Srđana Bogosavljevića ispred Strategic Marketinga, faktori koji utiču na slušanost su vreme (što je bolje vreme, to se radio manje sluša), specijalni događaji (radio se sluša više ako postoje neke „atraktivnije“ vesti kao što je bio npr. dolazak Bajdena), i dobar signal (ako je slab i loš signal slušaoci, logično, gube strpljenje i menjaju stanicu). Još jedan od bitnih faktora je i dužina radio reklama. Što je reklama, odnosno reklamni blok duži, to se više slušalaca gubi.
Postoje još neki parametri po kojima se meri slušanost radio stanica. To je i učešće (share), tj. odnos broja gledalaca i dužine slušanosti. Po ovim parametrima situacija se ne menja mnogo - Radio S drži prvo mesto, B92 drugo, zatim tu su po redu Radio Beograd 1, Roadstar, Index, Radio 202, itd.
Radio B92 ima najveći broj slušalaca, a zatim Radio S. Po dužini slušanosti „S“ je opet na prvom mestu, na drugom Roadstar, a na četvrtom mestu je B92.
Lokalne TV stanice
Strategic marketing je pokazao da opada broj lokalnih TV stanica. S obzirom da su rezultati na osnovu istraživanja od 2004. do 2009. godine, ovaj broj lokalnih stanica sa 300, koliko ih je bilo na početku, pao je na oko 170. Iako se lokalne TV stanice gube, to nije povećalo slušanost onih koje su opstale. Suprotno se desilo sa radio stanicama. Gubitak radio stanica, povećao je slušanost onih koje su dobile frekvenciju.
Takođe, nacionalne TV stanice i strani TV programi više se gledaju od lokalnih. Uzrok tome je, po rečima Srđana Bogosavljevića, to što strani programi obiluju filmovima i popularnim TV serijama, koje se, na primer, tokom vikenda mnogo više gledaju.Takođe, nacionalne televizije vrše dnevna istraživanja i brzo prilagođavaju svoj program željama gledalaca, što nije slučaj sa lokalnim stanicama.
(old_image)A poverenje?
Ovim istraživanjem nije obuhvaćen još jedan važan parametar a to je – poverenje. Teško da je ona stanica, koja u svom programu najviše forsira muziku, ta u koju slušaoci imaju najviše poverenja. Ovo istraživanje nije, kako se očekivalo, prikazalo ni gledanost nacionalnih televizija, kao ni spisak najgledanijih lokalnih televizija.
Bilo je i očekivano to što lokalne stanice gube trku s ostalim, jer su sada retki oni koji nemaju kablovsku televiziju, koja pruža mnogo više izbora ali i kvaliteta.
Što se tiče radio stanica, izgleda da veću popularnost imaju one koje nemaju suviše „naporan“ program, odnosno gde se forsira lagana, neobavezujuća muzika.
Tekst: Nada Veljković