Crnogorci žive na moru, a uvoze ribu
Bogata prirodnim resursima za razvoj ove privredne grane, Crna Gora nema nijednu fabriku za preradu ribe, a nema ni ribarsku luku.
"Crna Gora nema strategiju razvoja ribarstva, a za to ribari nisu krivi. Trenutno u Crnoj Gori ne postoji nijedan pogon za preradu ribe. Fabrika u Rijeci Crnojevića je zatvorena. Država u narednom periodu treba da obezbedi mesto za ribarske brodove. Sada su vezani na kraju barske marine, ali ne znamo koliko ćemo tamo moći da ostanemo zbog planova AD "Marine“ i prodaje ovog preduzeća", kazao je za "Novosti“ direktor Udruženja profesionalnih ribara "Južni Jadran“ iz Bara Boško Ivanović, ističući da ljude koji su spremni da ulažu u ribarstvo treba stimulisati.
U Crnoj Gori ima 17 ribarica, za koliko je ministarstvo raspisalo konkurs za izdavanje dozvole za ribarenje od tri nautičke milje pa nadalje, te pet ribarica koje mogu da love ribu izvan osam nautičkih milja. Crnogorske koče - ribarski brodovi, stari od 13 do 40 godina.
Nekadašnji predsednik opštine Bar i ministar ekonomije, danas ministar turizma Branimir Gvozdenović, u više navrata je obećavao otvaranje pogona za preradu ribe u Slobodnoj zoni Luke Bar, ali projekat je ostao na obećanjima.
Raspad nekadašnje Jugoslavije drastično je uticao na sunovrat ribarstva u Crnoj Gori.
" Potrebni su povoljni krediti sa grejs periodom od minimalno dve godine, sa prihvatljivim kamatama, donacije evropskih fondova za razvoj, učešće države da bi se obezbedila nova plovila i oprema. U Crnoj Gori ima dva-tri dobra broda za izlov plave ribe, ali nema otkupnih stanica. Takav jedan brod može da ulovi i do 10 tona ribe po jednom izlasku, ali im treba petnaestak dana da ulov prodaju. Kada bi se modernizovala fabrika u Rijeci Crnojevića, napravile još dve, mogla bi se izlovljavati plava riba. Po istraživanju Instituta za biologiju mora Jadran posebno crnogorske vode bogate su plavom ribom" , kaže Ivanović.
Da bi ribarstvo doživelo preporod, treba promeniti i zakonodavstvo.
"Nama država naplaćuje PDV 19 odsto na ribu, mi bi kao poljoprivredni proizvođači trebalo da imamo PDV od sedam odsto, ili da budemo oslobođeni ovog poreza. Država bi morala da nam omogući neke povlastice kako bismo mogli da opstanemo", kaže Ivanović.
Kompletan repromaterijal koji se troši u izlovu ribe, mreže, sajle, alati, sredstva za rad nabavljaju se u zemljama iz okruženja.
Izvor: Novosti/ foto: sxc.hu