4 modela privatizacije po novom zakonu: Ko ide u raj, a ko u pakao?
To je rekao ministar privrede Dušan Vujović, koji je juče u Nišu otvorio raspravu o predlogu zakona o privatizaciji i o izmenama zakona o stečaju.
Predviđeno je da javna rasprava traje do 14. jula. Tokom idućeg meseca u skupštinskoj proceduri naći će se nacrt novog zakona o privatizaciji koji će omogućiti da se pod tržišnim uslovima okonča privatizacija 584 društvena preduzeća. Trenutno je u statusu restrukturiranja 161 firma.
Kada je reč o Zakonu o izmenama i dopunama Zakona o stečaju, Vujović je rekao da su ciljevi brži proces stečaja, pojačana uloga poverilaca, smanjenje troškova tog postupka.
- Očekuje nas i usvajanje novog zakona o podsticajima, a jedna od novina je da će za davanje podsticaja investitorima morati da bude postignut konsenzus pet ministara - ističe Vujović.
Pretvaranje potraživanja u kapital
- Država može da konvertuje svoja potraživanja, da ih prenese u kapital i da ih kao svoj udeo u procesu privatizacije prenese strateškom investitoru. Nešto što je inače nenaplativo država na ovaj način pretvara u kapital. Neposrednu pogodbu smo uveli da bismo legalizovali ono što se dešava u realnosti privrede Srbije i velikog broja privreda u svetu - rekao je Vujović.
Po novom predlogu zakona o privatizaciji, prodaja preduzeća podrazumevaće, osim prodaje kapitala i imovine, besplatne podele akcija zaposlenima i mogućnost strateškog partnerstva.
- Metod neposredne pogodbe je totalni novitet u odnosu na rešenja iz prethodnog zakona, a on će se primenjivati izuzetno kada je opšti, odnosno strateški interes Republike Srbije. Rigoroznije je i utvrđivanje početne cene, jer će ona iznositi najmanje jednu polovinu od procenjene vrednosti kapitala, odnosno imovine, a ranije je bilo 20 odsto. Nova početna cena na drugom prikupljanju ponude u javnom nadmetanju je najmanje jedna trećina, dok je pre bila 10 odsto od procenjene vrednosti kapitala, odnosno imovine - kaže za “Blic” Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu.
Članica Saveta za borbu protiv korupcije Jelisaveta Vasilić ocenila je da Nacrt zakona o privatizaciji predstavlja određeni napredak, ali da “ostavlja prostor za koruptivne radnje i pranje novca”.
- Ovaj predlog nema odredbe kojima bi se omogućila kontrola pranja novca, što znači da će opet postojati mogućnost pojave Šarića i ostalih - rekla je ona.
Izvor: Blic