Ženska vijagra čini čuda: "Želim seks češće i više uživam u njemu!"
Konačna presuda Flibanserinu biće doneta u avgustu ove godine
Sa svojih 45 godina, Amanda Pariš je bila fokusirana uglavnom na decu, a od njenog razvoda prošlo je devet godina. Ona nije mnogo ni razmišljala o seksu, sve dok nije upoznala Bena.
Ben je bio advokat, takođe razveden, sa dvoje dece iz prethodnog braka. Zbog sličnih iskustava njih dvoje su se lako povezali i uskoro se venčali. Njihov seksualni život je bio „redovan, aktivan, fantastičan“, ali je ona počela da izbegava seks.
- Odlazila sam u krevet ranije i na sve načine se trudila da izbegnem seks, jer sam počela da gledam na njega kao na obavezu. Problem nije bio u fizičkoj privlačnosti, jer je Ben bio veoma privlačan, uživala sam u seksu i doživljavala orgazme, nego mi je bilo teško da počnem – priča ona.
Sa Benom nije pričala o tome, ali je krenula da traži moguća rešenja. Preko interneta je naručivala lekove za jačanje libida, ali ih je bacila. Doktorka joj je prepisala testosteron, za koji se pokazalo da poboljšava seksualnu želju kod žena. Zbog toga je bila energičnija nego ranijih godina, ali joj seksualna želja nije bila veća.
A onda je odlučila da učestvuje u kliničkom ispitivanju flibanserina, leka koji su nazivali i „ženskom Vijagrom“. te 2009. godine pokrenuta je velika debata o ovom leku i njegovom uticaju na žensku seksualnost.
Prošle nedelje Administracija za hranu i lekove dala je poslednju priliku proizvođaču leka da dokaže da lek treba da se odobri. Flibanserin je već dva puta odbijan.
Nizak libido je jedan od najvećih seksualnih problema među ženama, a oko 10 odsto Amerikanki koje nisu ušle u menopauzu ima Hipoaktivni poremećaj seksualne želje. Oni koji imaju ovaj poremećaj nezainteresovani su za seks bez obzira na raspoloženje i druge faktore i veoma im teško pada da budu seksualno aktivni.
Testosteronski flaster za žene testiran je 2004. godine, ali nije se pojavio na tržištu. Veliki broj hormonskih i nehormonskih lekova trenutno je na kliničkim testiranjima.
Flibanserin je dogurao najdalje od svih. On je prvi put testiran 2006. godine i to kao antidepresiv. Nije se pokazalo da popravlja raspoloženje, ali istraživači su primetili da pojačava libido, za razliku od drugih antidepresiva, koji ga umanjuju.
Zato je kompanija koja se bavila proizvodnjom ovog leka 2007. testirala lek na 5.000 žena, a flibanserin se pred Administracijom za hranu i lekove prvi put našao 2010.
Kompanija je znala da će joj ovaj lek doneti bogastvo ako bude odobren. Vijagra, koja je na tržištu već nekoliko godina, godišnje donese 1,6 milijardi dolara svom proizvođaču. Vijagra funkcioniše tako što pojačava protok krvi u penisu, pa muškarci mogu da održe erekciju tokom seksa. I kod žena koje su uzimale Vijagru pojačavao se protok krvi u predelu genitalija, ali žene zbog toga nisu postajale uzbuđene.
Flibanserin funkcioniše mnogo drugačije. On umesto na genitalije utiče na mozak. Flibanserin utiče na nivo serotonina i dopamina i na taj način i na moždana kola koja su odgovorna za seksualno zadovoljstvo i želju.
Amanda Pariš je sasvim slučajno saznala za flibanserin. Nakon što je dve nedelje uzimala po jednu tabletu ovog leka dnevno, osetila je seksualnu želju dok se vozila u autu i odmah pozvala muža da se vide. Od tada se njena želja za seksom pojačala, a veliki broj puta ona sama je bila inicijator. Čak i umorna je pristajala na seks i postala je mnogo spontanija.
- Kao da smo se vratili na početak veze. Ali nisam sigurna da bi mi Ben, da nisam pila lek, poverovao da je u pitanju moj organizam, a ne ja – kaže ona.
Jedina negativna stvar koju je mogla da navede kao negativnu posledicu leka jesu povremene glavobolje. Rezultati istraživanja u kojem je učestvovala bili su obećavajući: žene koje su uzimale ovaj lek šest meseci imale su jaču seksualnu želju i seks im je lakše padao. Ali i placebo pilule imale su sličan efekat, mada tako je bilo i kod nekih istraživanja vezanih za Vijagru.
Iako Amanda nije znala šta je uzimala, ona je bila uverena da je u pitanju flibanserin. Ipak, lek je odbijen.
Jedan od najvećih problema je nedostatak načina na koji bi se kod žena izmerio libido. Kod žena je nezgodno izmeriti seksualnu želju, dok je kod muškaraca erekcija neoboriv dokaz sa to.
Posle prvog odbijanja druga kompanija je kupila prava na lek i on je ponovo odbijen 2013, iako su ovog puta rezultati ispitivanja išli potpuno u korist leka. Lek je odbijen zbog toga što je delovao umirujuće i zbog toga što je izazivao vrtoglavice i mučnine, pa nije bio siguran za korišćenje na duge staze.
Administracija za hranu i lekove konačnu presudu u vezi sa ovim lekom doneće u avgustu ove godine. Ako se lek odobri, on će biti prvi lek za lečenje seksualne disfunkcije kod žena. Za lečenje seksualne disfunkcije muškaraca do sada je odobreno već devet lekova.
Nadlanu / izvor: žena.blic