Premoreni američki lekari

VAŠINGTON -  Virus svinjskog gripa H1N1 širi se veoma brzo po severnoj hemisferi, a lekari i ostali zdravstveni radnici suočavaju se sa mnogo više posla nego obično. Čak i bez pandemije gripa, istraživanja pokazuju da oko 60 odsto lekara u SAD pati od fizičke i psihičke iscrpljenosti. Takav stres, koji pogađa lekare, može da uzrokuje greške u dijagnostikovanju i lečenju, tako da univerziteti na kojima se školuju američki lekari traže načine da spreče iscrpljenost.

Sve više dece dolazi u hitnu pomoć sa simtomima svinjskog gripa pa su mnoge bolnice podigle šatore u kojima mogu da uspostave dijagnozu i tretiraju pacijente, bez kontakta sa ostalim pacijentima i bolničkim osobljem.

U bolnici u Tenesiju, doktor Vilijem Mej se trudi da pregleda pacijente što je brže moguće. "Ne sviđa nam se što moramo da proširujemo prostor za smeštaj bolesnika. I inače mnogo radimo, veoma smo zauzeti i iscrpljeni", žali se Mej

Čak i bez pandemije gripa koji je lekarima nametnuo dodatne obaveze, oni su zauzeti više nego ikada ranije.

U Ročesteru, u državi Njujork, lekar opšte prakse Majkl Šnajder uočava da mu se stres zbog posla postojano povećava proteklih 30 godina: "Nešto se gubi kada vam neprekidno zvone telefoni, zovu vas konsultanti, pale se kompjuterski ekrani", žali se Šnajder.

U nedavnom izveštaju klinike "Mejo" navodi se da oko 60 odsto američkih lekara povremeno pati od simptoma kao što su umor i depresija. Istraživanje je pokazalo da lekari, kada su premoreni ili depresivni, imaju više šansi da naprave greške – čak i one koje mogu da ljude koštaju života.

Druga studija bavila se načinima na koje može da se pomogne lekarima da se bore sa stresom. Sedamdeset lekara opšte prakse u državi Njujork pohađalo je kurs relaksacije i komunikacionih veština na Univerzitetu u Ročesteru.

Doktor Majkl Krasner, koji je rukovodio istraživanjem, uočio je konkretne promene kod lekara posle godinu dana relaksacionog treninga: "Iscrpljenost, uzajamno razumevanje, psihosocijalna orijentacija prema pacijentu, promene raspoloženja i neka pitanja ličnosti lekara, znatno su poboljšani", zaključio je Krasner. On smatra da lekari koji bolje komuniciraju i umeju da se opuste kad im se pruži prilika, mogu da izbegnu simptome emocionalne iscrpljenosti, kao što je nedostatak osećaja ispunjenosti ili teškoće u razumevanju sa pacijentima.

Doktor Šnajder kaže da im je kurs veoma pomogao: "Udaljili smo se od nekih veština koje smo svi učili – ili smo verovali da smo ih naučili na fakultetu – a koje se odnose na komunikaciju. Intenzivan kurs na kojem se ponovo uče takve veštine, koje smo, možda, izgubili zbog toga je dragocen."

Istraživanje je pokazalo koliko je važno da se lekari posvete sopstvenom fizičkom i mentalnom zdravlju i zbog svoje ali i dobrobiti pacijenata.

(FoNet)
23. novembar 2009.

Pogledajte još