Golotinjom kaznila nevernog muža
Žene intenzivnije od muškaraca reaguju na stimulanse koji se odnose na bol, ali su muškarci osvetoljubiviji. To su zaključili istraživači koledža u Londonu pošto su muškarce i žene, dobrovoljce, doveli u situaciju da u novac igraju zadatu igru u kojoj su im protivnici bili glumci. Neki od glumaca zaista su glumili i varali, dok su se drugi ponašali normalno - igrali su pošteno.
Potom su izmerene aktivnosti mozga dobrovoljaca kada su im prikazivana mučenje glumaca-varalica blagim elektrošokovima. Doktor Tanja Singer kaže da muškarci nisu pokazivali saosećanje prema glumcima koje su smatrali nepoštenim.
"I muškarci i žene iskazali su empatiju prema patnjama glumaca koje su smatrali fer igračima.Ali uočili smo i modulaciju te empatije koja se smanjivala i kod muškaraca i kod žena kada su gledali patnje osoba koje im se nisu dopadale. To mnogo više važi za muškarce. Oni su ispoljili potpuno odsustvo empatije prema mučenju osoba koje su, po njihovoj proceni, bile nepoštene", utvrdila je dr Singer.
Zaključak je da većina ljudi rado sarađuje sa poštenim protivnikom, ali je zato bez mnogo ustručavanja sklona da kazni nepoštene. Ovo istraživanje pokazalo je, takođe, da muškarci uživaju u mukama osoba koje im se ne dopadaju, ispoljavajući jaku želju za osvetom.
"Pitali smo, na kraju, i muškarce i žene koliko bi bola trebalo naneti njihovim protivnicima. Muškarci su iskazali mnogo jaču želju za osvetom od žena. Što je ta želja bila jača, to je i aktivnost u delu mozga koji kontroliše osećanja zadovoljstva bila veća", ustanovila je dr Tanja Singer.
Međutim, samo na osnovu ovog istraživanja ne bi trebalo generalizovati razlike među polovima ali ono, ipak, predstavlja svojevrstan putokaz za ponašanje muškaraca i žena u škakljivim situacijama, kao što je, recimo, razvod braka. Advokati koji se bave tom problematikom svakodnevno su svedoci osvetničkog ponašanja bivših supružnika.
Advokat Vanesa Lojd Plat kaže da se muškarci i žene u tom pogledu bitno razlikuju: "Žene vole da o osveti razgovaraju sa prijateljicama i nastoje da što pre postignu rezultat.
Muškarci, međutim, vrlo proračunato i hladnokrvno planiraju akciju sa ciljem da u što dužem periodu što više ponize bivšu suprugu."
Plat dodaje da, ako muškarac misli da neka osoba zaslužuje kaznu, spreman je da je s uživanjem sprovede. O slučajevima osvete koje je sretala u svojoj advokatskoj praksi ona
priča:
"Najzabavniji, iako se njen muž s tim ne bi složio, jeste primer žene koja je, kada je ustanovila da je suprug vara - upala u njegovu kancelariju u bundi koju je navukla na golo telo. Pred velikom grupom Japanaca, poslovnih partnera njenog muža, skinula je bundu i rekla 'evo čega se on odriče'. Želela je da ga šokira i u tome je uspela, ali nije osetila očekivano zadovoljstvo."
Ona je iznela još neke zanimljive "osvetničke detalje" zavađenih partnera.
"Žene su, inače, sklone luckastim osvetničkim akcijama - da cepaju odela i pidžame partnera ili bacaju stvari kroz prozor. Muškarci teže dugoročnom ponižavanju. Objavljuju, na primer, na Internetu golišave fotografije bivših devojaka. Ili, predstavljajući se kao lekari, pozivaju njihove kolege na poslu nudeći rezultate navodnog njenog testa na sidu. Hladni su, proračnati i nemilosrdni", zaključila je Lojd-Platova.
Sudeći po rezultatima ovog istraživanja i svakodnevnom iskustvu, izreka "osveta je jelo koje treba servirati hladno" izgleda da bolje pristaje muškarcima nego ženama.
(FoNet)
LONDON, 04. decembar 2009.