LEKAR UPOZORAVA NA OPASAN KONTRAEFEKAT: Zašto ne bi trebalo da pijete 2 litre vode dnevno?
Svi mediji jednoglasno tvrde, da je piti manje vode štetno, treba je piti čak i kad niste žedni.
Ipak, profesor pedijatrije Aron E. Kerol smatra da nema potvrđenih naučnih dokaza o tome.
On kaže da te preporuke deluju zato što provociraju strah - ako organizam ne dobija dovoljno vode, počinju ozbiljni zdravstveni problemi.
Međutim, medicinski časopis BMJ je pre devet godina objavio spisak popularnih mitova o zdravlju, u koje svi veruju. Mit o 8 čaša vode zauzeo je prvo mesto!
Tekst se naširoko raširio po internetu, bio je i publikovan u popularnim časopisima. Kroz nekoliko godina, izasla je i knjiga na tu temu. Efekat - nula. Ljudi i dalje nastavljaju da brinu.
Preporuke 2,5 litre vode dnevno su tačne, otprilike toliko nam je vode i potrebno. Ali, veći deo te vode nalazi se u hrani, voću, povrću, čaju i kafi.
Ako retko imate želju za vodom, Kerol savetuje da ne brinete da nešto nije u redu sa vama, jer će vam organizam dati signal mnogo ranije pre dehidracije i dodaje da valjanih dokaza o tome da što više vode pijemo, time će biti naša koža čistija i bubrezi zdraviji, nema. Za bubrege je višak vode čak štetan, jer može da ih preoptereti.
Još gore, prekomerni unos vode u organizam može da izazove insomniju, pogotovo ako popijete dve do tri čaše vode pred spavanje.
Da stvar nije tako bezazlena, govori i činjenica da vas previše vode u organizmu dovodi u životnu opasnost. Ovo potvrđuje slučaj četrdesetogodišnje žene koja je bila na režimu ishrane, pa je pila četiri litra vode dnevno sa kraćim razmacima i koja je preminula od intoksikacije vodom.
Piti dosta vode treba samo tada kad naše telo, iz bilo kojeg razloga, gubi vodu: za vreme bolesti, prilikom preteranog znojenja ili kod povećanog fizičkog napora.
"Osećate da ste žedni? Pijte. Ali, na 8 "obaveznih" čaša vode ne morate ni da mislite", zaključuje Kerol.
Izvor: uspesnazena.com