Lukoil i Gazprom zajedno u NIS?
Predsednik uprave „Gazproma“ izjavio da su njihove šanse na tenderu za privatizaciju srpske naftne kompanije „vrlo visoke“
Ruska kompanija „Gazprom“ nastavlja sa Srbijom pregovore o sticanju kontrolnog paketa akcija srpske državne naftne kompanije NIS i predlaže Srbima da naftno pitanje posmatraju kao deo paketa zajedno sa razvojem gasnih projekata, piše juče dnevnik „Rosbizniskonsalting“ (RBK Daily). U tekstu posvećenom prekjučerašnjoj poseti delegacije „Gazproma“ Beogradu navedeno je da je u poseti boravio predsednik borda direktora „Gazpromnjefta“ Aleksej Miler, bez menadžmenta te kompanije iz sistema „Gazprom“ (gde je Miler predsednik uprave), i da pres−služba „Gazpromnjefta“ nije želela da komentariše sadržaj pregovora sa srpskom stranom. Prenoseći procenu eksperata da je nominalna ukupna vrednost NIS−a približno 1,2 milijardu dolara, ruski list ističe da su za kupovinu akcija srpskog državnog monopola zainteresovane ruske kompanije „Lukoil“ i „Gazpromnjeft“, uz mnoge velike evropske naftne kompanije − austrijsku OMV, mađarski MOL, poljski PKN „Orlen“, rumunski „Rompetrol“ i grčki „Helenik petroleum“. Ruski dnevnik navodi da nije jasno kako će se prodavati akcije, jer je ranije najavljivano da će se prodavati samo 25 odsto NIS−a, za blizu 300 miliona dolara, s tim da vlasnik tog paketa može kasnije da poveća udeo do 37,5 odsto, ali i da bi moglo odmah da bude prodato 51 odsto NIS− a.
U pres službi „Lukoila“ dnevniku RBK je rečeno da nije postignut nikakav dogovor te kompanije sa Vladom Srbije. „Ništa još nismo kupili, jer Srbija nije ništa prodavala“, naveo je neimenovani predstavnik kompanije. RBK je preneo ocenu analitičara fonda „Uralsib“ Jevgenije Dišljuk da je „Lukoil“ privlačan partner jer, za razliku od „Gazpromnjefta“ ima već dosta aktiva u istočnoj Evropi, ali da ne treba isključiti mogućnost da te dve ruske kompanije kupe udeo NIS−a preko zajedničkog preduzeća. Direktor konsalting kuće „2K odit − poslovne konsultacije“
Tamara Kasjanova ističe u komentaru da nije čudno što je „Gazpromnjeft“ zainteresovan za kupovinu srpske kompanije jer NIS ima najveću mrežu benzinsikih pumpi u zemlji. Pritom, kako je rekla, rafinerije NIS−a, prakično, su jedine u Evropi koje je moguće kupiti. Posle razgovora u Beogradu, predsednik uprave „Gazproma“ izjavio je da su šanse tog ruskog giganta na tenderu za NIS−a „vrlo visoke“, jer „Gazpromnjeft“ ima sopstvene resurse, mogućnost isporuke nafte u rafinerije Srbije, za šta drugi konkurenti, nemaju mogućnosti. Govoreći o planu dve zemlje da izgrade gasovod dug 400 kilometara preko teritorije Srbije, Miler je rekao da je realizacija tog projekta „vezana za velike investicije Gazproma“. „Kad već ulažemo veoma velika sredstva u nove kapacitete za transport gasa, onda to pitanje treba razmatrati u vezi sa velikim investicijama, koje su potrebne za modernizaciju i rekonstrukciju NIS−a“, rekao je čelnik „Gazproma“. Prema Milerovim rečima, delegacija je Vladi Srbije predložila da se najmanje tri velika infrastrukturna i privatizaciona pitanja − krak gasovoda „Južni potok“, izgradnja velikog podzemnog skladišta gasa u Banatskom Dvoru“ i privatizacija NIS−a, posmatraju kao jedan kompleks.(„Pregled“)