UNICEF isporučio inkubator Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine: Za "male divove" četiri inkubatora u tri grada u jednom danu
U okviru velike kampanje UNICEF-a pod nazivom "Tako mali da bi u srce stali" koja je pokrenuta prošle godine sa ciljem opremanja i modernizacije neonatalnih jedinica u Srbiji, grad Novi Sad od danas je opremljeniji za jedan novi inkubator. Deyana Kostadinova, direktorka UNICEF-a u Srbiji, uručila je inkubator direktorki Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, doc. dr Jeleni Antić u prisustvu državnog sekretara u Ministarstvu zdravlja, prof. dr Ferenca Vicka, pokrajinskog sekretara za zdravstvo prof. dr Zorana Gojkovića i predstavnika kompanija Boja Sombor i Vojput, Gorana Jankovića, koji je donirao sredstva za nabavku inkubatora u Novom Sadu.
„Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine je u prethodnim godinama već dobio neonatalni respirator, kao i značajnu opremu i podršku usmerenu na očuvanje porodično orjentisane razvojne nege preveremeno rođenih beba. Ogromna je podrška koju dobijamo od UNICEF-a i ta pomoć se pre svega ogleda u jačanju naših kapaciteta, kao i stručnoj podršci koju dobijamo, ogromnoj posvećenosti stručnjaka i neumornoj borbi da se razvojna nega dovede do najviših standarda. Činjenica je da i u ovako teškim vremenima, mi u UNICEF-u imamo pouzdanog partnera na koga uvek možemo da računamo“, izjavila je direktorka Instituta, doc. dr Jelena Antić.
U Srbiji se godišnje rodi 65 hiljada dece, od kojih je 4.000 rođeno prevremeno, a svakoga dana novih sedam beba zahteva neki vid urgentne podrške. Upravo je prevremeno rođenje odgovorno za više od 60% smrtnih slučajeva novorođenčadi.
Zahvaljujući saradnji sa vodećim nacionalnim stručnjacima iz oblasti neonatologije, UNICEF je u periodu od 2017. godine do danas definisao niz mera kojima su podržane jedinice za intenzivnu neonatalnu negu u osam zdravstvenih ustanova u Nišu, Kragujevcu, Beogradu i Novom Sadu. Nakon izbijanja pandemije COVID-19, UNICEF je obezbedio i 12 neonatalnih respiratora za potrebe intenzivnog zbrinjavanja prevremeno rođenih beba u ovim ustanovama. UNICEF je od 2017. uložio ukupno 36.928.892,00 dinara u modernizaciju rada neonatalne službe u Srbiji.
„Prevremeno rođene bebe bore se za život od prvog trenutka svog dolaska na svet. Da bismo im obezbedili najbolje uslove, neophodno je da nastavimo da radimo na unapređivanju neonatalnih jedinica i da jačamo kapacitete lekara koji ovim bebama pružaju podršku bez koje ne bi preživele. Istovremeno moramo stvarati uslove, uprkos izazovima pandemije, u kojima se neguje stalni kontakt između roditelja, mame i tate i novorođenčeta koji je ključan za njihovo emocionalno povezivanje pa samim tim za rast i razvoj deteta. Zahvaljujem svima koji su se odazvali našem apelu i koji su svojim donacijama omogućili da nastavimo da opremanjem podižemo standarde jedinica neonatalne intenzivne nege, na čemu UNICEF u saradnji sa Ministarstvom zdravlja posvećeno radi od 2017. godine. Pozivam i druge da nam se priključe, jer su solidarnost i zajedništvo, najbolji odgovor na sve ono sa čime se suočavamo u vremenima velikih izazova“, izjavila je direktorka UNICEF Srbija Deyana Kostadinova.
Kampanju "Tako mali da bi u srce stali" podržalo je Ministarstvo zdravlja Republike Srbije, sa kojim UNICEF od 2017. godine intenzivno sarađuje na unapređenju rada neonatalne službe u Srbiji.
„UNICEF je važan partner, a podrška modernizaciji neonatalne nege u Srbiji jedan je od prioriteta na kome zajedno radimo od 2017. godine. Ta podrška je posebno je važna u vreme pandemije, jer bebe i deca moraju dobiti najbolju negu nezavisno od okolnosti. Zahvaljujemo UNICEF-u i svima koji su donirali sredstva, jer samo zajednički možemo da odgovorimo na sve izazove i obezbedimo da ove osetljive bebe dobiju najbolje moguće uslove da započnu život“, izjavio je državni sekretar u Ministarstvu zdravlja, prof. dr Ferenc Vicko.
„UNICEF je naš značajan partner sa kojim sarađujemo u brojnim oblastima. Međutim, zdravlje i razvoj dece moraju da ostanu prioritet u svim kontekstima – uključujući tekuću pandemiju i ja moram da kažem da je UNICEF i ove i prošle godine ostao posvećen unapređenju rada perinatalne, a posebno neonatalne zdravstvene zaštite. U prvom talasu pandemije, UNICEF je prošle godine, između ostalog, obezbedio 12 neonatoloških respiratora, a danas poklanja četiri inkubatora, po jedan u Novom Sadu i Kragujevcu i dva inkubatora danas stižu u Niš i mi smo zahvalni na takvoj podršci“, izjavio je pokrajinski sekretar za zdravstvo prof. dr Zoran Gojković.
Zahvaljujući odzivu 4.992 pojedinca i 161 kompanije, UNICEF je samo tokom ove kampanje, u periodu od novembra 2020. do sada, prikupio više od 10 miliona dinara, što je omogućilo nabavku četiri inkubatora koja se danas dostavljaju Novom Sadu i Kragujevcu, dok dva inkubatora idu u Niš. Jedan aparat za terapijsku hipotermiju novorođenčadi namenjen je Institutu za neonatalogiju u Beogradu, a dva reanimaciona stola će u junu biti dostavljena u Kragujevac.
„Boja Sombor i Vojput su donirale sredstva za nabavku inkubatora, jer smo u UNICEF-u prepoznali saradnika koji može da ujedini kompanije i partnere oko zajedničkog cilja. A kada je taj cilj podrška prevremeno rođenim bebama kako bi one dobile šansu za život, onda tu dileme nema, i ja sam siguran da smo doneli dobru odluku i uveren sam u to da ćemo zajedničku saradnju nastaviti i u drugim oblastima“, izjavio je Goran Janković, direktor kompanija Boje Sombor i Vojput koje su donirale za nabavku inkubatora u Novom Sadu.
UNICEF će nastaviti sa nabavkom neophodne opreme i pružanjem podrške jedinicama za intenzivnu neonatalnu negu da dosegnu evropske standarde. To uključuje i sprovođenje principa porodično orijentisane razvojne nege kao vitalnog koraka ka poboljšanju ishoda u pogledu smrtnosti, bolesti i razvoja dece rođene pre vremena i sa zdravstvenim komplikacijama.
Prevremeno rođenoj deci neophodna je podrška i nakon izlaska iz bolnice, jer imaju veći rizik da kasne u razvoju i da imaju poteškoće u učenju. Stoga su angažovanje i rad sa porodicama radi lakšeg ranog prepoznavanja razvojnih kašnjenja i pravovremene intervencije najvažniji za zdravlje i budućnost deteta, posebno za decu koja su rođena pre vremena.
UNICEF poziva građane i poslovnu zajednicu da svojim donacijama nastave da pružaju pomoć, kako bismo pokazali svu snagu zajedništva i pomogli da najosetljivije bebe dobiju najbolje uslove za početak života.
Foto: UNICEF / Promo