MIŠLJENJA SU PODELJENA: Prženje na svinjskoj masti - da ili ne?
Nekada davno nije bilo dileme, sve se pržilo na svinjskoj masti. Kasnije, skoro da je proterana iz kuhinja, a sada se ponovo vraća. Da li je to OK?
Polučvrst proizvod beličaste boje dobijen topljenjem masnog tkiva svinje u mnogočemu razlikuje se od loja, masti dobijene iz masti goveda, ovaca i nekih drugih životinja.
Sam kvalitet svinjske masti varira kada su u pitanju kulinarski kvaliteti ove masti. Pravilno otopljena svinjska mast najčešće nema ni miris ni ukus, a usled velikog sadržaja zasićenih masnih kiselina i odstupanja skupine masnoća koje poseduju samo negativne karakteristike po zdravlje, sama svinjska mast nije neprijatelj, ali isto tako ni najbolji prijatelj našeg organizma.
Da li je mast dobra za jelo?
Mišljenja su podeljena. Svinjska mast ne odskače mnogo od maslaca koji sadrži 54% zasićene masti sa svjih 40%. U poređenju sa biljnim uljima, nijedna druga mast ili maslac nisu vodeći po zdravlje ljudi. Kao i za mnoge druge namirnice i proizvode, i za ovu mast važi – umereno korišćenje je u redu!
Međutim, odluka da u potpunosti zamenite biljna ulja ovom mašću ne bi bila dobra po vas.
Koju hranu je najbolje pripremati sa svinjskom mašću?
Svinjska mast se od običnog ulja za kuvanje razlikuje po tome što je na sobnoj temperaturi čvrsta, odlikuje je visoka temperatura topljenja. Baš ta svojstva čine svinjsku mast odličnim izborom za pripremu hrane na visokim temperaturama. Kao i druge masti i ulja, svinjska mast je korisna i za pečenje, prženje, roštiljanje, pa čak i fritezu.
Osobina – visoka tačka dimljenja, svinjsku mast čini odličnom za prženje šnicle u tiganju, a mnogi pekari je hvale kao sjajnu mast za pripremu mrvljenog hleba i keksića.
U čvrstom obliku predstavlja dobar zamenski puter u raznim receptima za dezerte i kolače.
Prženje u svinjskoj masti
Prilikom prženja, svinjska mast pruža hrani dodatni ukus i hrskavu teksturu. Prvobitno je važno otopiti mast i nakon zagrevanja, hranu stavite u vruću mast i na umerenoj vatri pržite dok ne vidite rumenu boju. Nakon prženja, otopite hranu na papirnim ubrusima, što je zapravo isti postupak kao kada koristite biljno, odnosno suncokretovo ulje.
Svinjska mast kao deo uravnotežene ishrane
Dakle, svinjsko ulje od davnina vodeća je mast kada je u pitanju postizanje dodatnog ukusa i hrskave teksture. U poređenju sa visoko nazsićenim uljima, kao što je maslinovo, svinjska mast svakako se ne smatra zdravom. Ali, kao što već napomenusmo, sasvim je u redu koristiti je u umerenim količinama, kao deo uravnotežene ishrane.
Za ljubitelje posebnog, orašastog ukusa, ova mast je izbor broj jedan, takođe, odlična je zamena maslacu u receptima za pripremu biskvita i testa.
Svinjska mast se u svakom slučaju smatra zdravijom, ali je važno napomenuti da nijedna od navedenih masti nije posebno zdrava i neophodna, koliko je poželjno umereno i kontinuirano ih konzumirati.
Dakle, ako već možete da birate, iskoristite tajnu koja je skrivena u jednoj reči, a to je balans. Možete da koristite sve, ako ste umereni.
Izvor: Index.hr
Foto: Ilustracija/Freepik.com