FBI obelodanio "prljavi veš" slavnih

Kako je objavio britanski BBC, Američki federalni biro (FBI) je obeodanio široj javnosti nepoznate i prilično kompromitujuće podatke iz života mnogih poznatih ličnosti iz sveta šoubiznisa, politike, finansija...

Među njima je posebno interesantan dosije o nedavno preminulom osnivaču i lideru IT kompanije "Apple", Stivu Džobsu. FBI je njime počeo da se bavi u vreme predsedničkog mandata Džordža Buša starijeg pošto je tadašnji predsednik SAD razmišljao da Džobsu dodeli funkciju u Međunarodnom trgovinskom savetu. U dosijeu se navodi da se Džobs preobratio u budizam, da je priznao da je koristio droge, kao i da mu je 1985. godine prećeno bombaškim napadom.

Nije novost da je FBI "obrađivao" mnoge ličnosti iz filmske industrije, setimo se samo čuvenog "lova na komuniste" pedesetih godina prošlog veka. Ta praksa je nastavljena i nakon tih progona, samo što podaci koje su agenti FBI otkrivali nisu toliko imali veze sa politikom, već sa privatnim aferama, porocima i bizarnim sklonostima mnogih holivudskih zvezda.

Za pisca Normana Majlera i Čarlija Čaplina sumnjalo se da su simpatizeri komunista, a drugi, poput Džona Lenona, bili su pod prismotrom zbog antiratnih aktivnosti.

Komičari Bad Abot i Lu Kastelo privukli su pažnju FBI-a kada je jedan policijski doušnik dojavio da Bad Abot sakuplja pornografiju i ima kolekciju od 1.500 rolni obscenih filmova.

O njegovom kolegi je "dostavljena informacija da su mu dve prostitutke izvele nepristojnu predstavu", za šta im je platio po 50 dolara, navodi se u dosijeu.

(old_image)
Merilin Monro i Artur Miler - Šta li tek piše u njenom dosijeu....

Druge ličnosti, kao što su Frenk Sinatra i Džimi Hendriks, bile su pod istragom iz više razloga. Za Frenka Sinatru se sumnjalo da je povezan sa mafijom, a svojevremeno je njegov sin bio kidnapovan. O Džimiju Hendriksu biro je sakupio relativno kratak dosije, od 34 stranice, nakon što je ga je policija 1969. uhapsila zbog droga.

Pojedine ličnosti, poput En Nikol Smit, bile su pod prismotrom jer su bile žrtve ucene ili pretnji nasiljem.

O tome da li je ova praksa uobičajena i u sadašnje vreme FBI se nije izjašnjavao, ali nije teško pretpostaviti odogovr. Zanimljivo je samo koje bi to današnje zvezde bile interesanti "slučajevi " za FBI i da li uopšte postoji nešto o slavnima što u današnje vreme Interneta i dostupnosti informacija već nismo saznali? Zato što smo to hteli ili zato što su se same zvezde "postarale" da kao slučajno otkrijemo...

Pogledajte još