SRAMOTA: Meso za izvoz u Rusiju kontaminirano fekalijama i crvima

U izveštaju kucanom na preko 50 strana, u koji je “Blic” imao uvid, stručni veterinarski tim džava članica Carinskog saveza utvrdilo je čak 56 nepravilnosti kod proizvođača mesa i mesnih i mlečnih prerađevina. Najviše propusta tokom kontrole obavljene u Srbiji od 9. do 15. marta ove godine, pronašli su kod domaćih klaničara koji imaju licencu za izvoz svinjskog mesa u Rusiju. Odmah je usledila kazna i delimična zabrana uvoza mesa iz Srbije od četvrog juna ove godine.

Osim što su utvrdili da su pojedini proizviđači za izvoz u Rusiju spremili svinjsko meso i prerađevine sa poreklom iz Evropske unije, odakle je zbog svinjske kuge obustavljen izvoz u Rusiju, ruski inspektori su pronašli i mnogo ozbiljnije propuste.

Tako su u jednoj klanici u hladnjači, kako se navodi u izveštaju, pronašli polutke goveda kontaminirane fekalnim sadržajem. Kod istog proizvođača ustanovili su da ne postoji kontrola kretanja zaposlenih iz čistih u nečiste zone. Sličan problem je ustanovljen gotovo kod svih proizvođača.

Zaprepašćujućim podacima , koji ukazuju na nemar izvoznika ali i državnih institucija koje bi trebalo da vrše kontrolu , tu nije kraj. Naime, u kontejnerima odnosno posudama za odlaganje bilološkog otpada, prilikom provere primećeno je prisustvo crva.

Izvoz svinskog mesa iz Srbije u Rusiju
-5.000 tona nedeljno
-200 kontejnera nedeljno
-25 tona mesa staje u jedan kontejner
*podaci sa početka 2014.

Da činjenica da je reč o otpacima ipak nije olakšavajuća okolnost jasno ukazuje podatak da posude koje se koriste u proizvodnom procesu nisu jasno označene pa ih je lako zameniti sa posudama koje se koriste za otpatke.

Osim pojedinačnih propusta ustanovljenih tokom kontrole domaćih izvoznika, našta inače imaju pravo na osnovu potpisanog protokola o trgovinskoj saradnji Srbije sa Carinskim savezom, opšti zaključak je taj da utvrđene nepravilnosti ukazuju na nedovoljnu kontrolu veterinarske službe Srbije što dovodi u pitanje osnovanost ranije datih garancija.

Podaci sumnjivi Rusima

Uvoz mesa iz EU u Srbiju:
- 1.346 tona za 12 meseci u 2013.
- 649,23 tone za prva tri meseca 2014.
- 1,8 miliona grla zaklano je u klanicama u Srbiji - 1,4 miliona svinja je bilo u tovu u Srbiji
- 560.000 tona svinjskog mesa je godišnja potreba Rusije
- 1,4 milijardi evra je vrednost godišnjeg izvoza mesa iz EU u Rusiju

Kontrole koje je srpska veterinarska inspekcija sprovela i tokom 2014. godine ocenjene su kao formalne, jer ni u jednom izveštaju nije spomenut ni jedan propust koji je tokom njihovog sedmodnevnog boravka ustanovljen. Ni tri dana od izbijanje afere oko zabrane izvoza mesa u Rusiju zbog pokušaja podvale pojdeinih domaćih proizvođača, Ministarstvo poljoprivrede se nije oglasilo. Do zatvaranja ovog broja Blic iz ministarstva nije dobio odgovore na pitanje ko je odgovoran za nastalu situaciju, kako je moguće da inspekcija nije ustanovila ovakve propuste. Profesor Poljoprivrednog fakulteta Miladin Ševarlić za “Blic” kaže da to što se ponašanje proizvođača i državnih nadležnih institucija skandalozno.

- Nadležni moraju da preduzmu ozbiljne kaznene mere prema firmama i rukovodiocima firmi koje su naneli veliku štetu domaćoj poljoprivredi. Takvo ponašanje, u kome se podmeću falsifikati je zloupotreba privilegovanog položaja koji Srbija ima u trgovini mesom sa Rusijom. To je zaista skandalozno i nemoralno od strane naših biznismena. Oni moraju da vode računa o tome da su standardi za plasman mesa i mesnih prerađevina na rusko tržište oštriji nego u Evropskoj uniji i da upravo zbog toga samo mali broj klanica iz naše zemlje ima izvoznu licencu za rusku federaciju - kaže profesor Ševarlić.

Odluka Rusije da zbog svinjske kuge zabrani uvoz svinjskog mesa iz Evropske unije na godinu dana, za Srbiju je bila velika šansa koja ne da nije iskorišćena već je i dovedena u pitanje. O kakvom potencijalno vrednom poslu je reč, najbolje govori podatak da je Rusija iz EU na godišnjem nivou kupovala svinjsko meso u vrednosti od 1,4 milijarde evra. Ruska inspekcija je tokom sedmodnevnog boravka u Srbiji kontrolisala objekte Neoplante, Mlekare Šabac, Temporeksa, Beokapra,Mlekare Subotica i Juhora.

Izvor: Blic

Pogledajte još