Lakše do puške nego do vozačke dozvole - naoružan svaki osmi građanin Srbije
Samoodbrana, pomodarstvo ili ljubav prema lovu – tek svaki osmi građanin u Srbiji ima dozvolu za posedovanje oružja. Najviše se traže lovačko oružje i oružje za ličnu bezbednost, kažu u resornom ministarstvu.
Za njegovo nabavljanje nije potrebno lekarsko uverenje, pa zato i ne čudi što se sve češće svađe, najviše porodične, završavaju ubistvom, i to iz legalnog oružja.
Ako ne prođete lekarski pregled, nećete moći da se pripremate za vozača. Da biste se legalno naoružali, ne treba vam lekarsko uverenje da ste zdravi.
Nacionalna asocijacija za oružje, već četiri godine traži da se zakonom propiše obavezni lekarski pregled za sve koji žele da drže oružje. Povod za takav zahtev bilo je masovno ubistvo pre šest godina.
Profesor civilne odbrane Duško Ilić iz Nacionalne asocijacije za oružje Srbije kaže da je 2007. godine u Jabukovcu kod Negotina jedan čovek legalno posedovao lovačku pušku i ubio devetoro pucajući nasumice.
"Lice je, očigledno, bilo zdravstveno nesposobno za držanje oružja, a imalo ga je. Tada je MUP najavio novi zakon, tada je prvi put najavio ozbiljnije donošenje novog zakona, što se, nažalost, do sada nije desilo", navodi Ilić.
Policija, kažu u Asocijaciji, umesto lekarskog uverenja, sama proverava kome ide oružje, i to u njegovoj neposrednoj okolini. Ukoliko posumnjaju da osoba nije zdravstveno sposobna, upućuju je na lekarski pregled. Ideja je da se novim zakonom takva praksa promeni.
Lekari smatraju da provera mora biti detaljna i nikako skupa. Pošto je dozvola za držanje oružja neograničena, Asocijacija predlaže uvođenje obaveze lekarima da obaveste nadležni organ ukoliko kod pacijenta primete zdravstvene promene zbog kojih bi moglo da mu se oduzme vatreno oružje.
Načelnik Klinike za psihijatriju VMA Radomir Samardžić ističe da emocionalno nestabilne ličnosti koje poseduju oružje mogu da predstavljaju opasnost i za sebe, i za okruženje.
"U tome je značaj da neko ima lekarsko uverenje kojim se, na neki način, garantuje da je ta osoba kompetentna, odnosno zdrava i sposobna da razume značaj posedovanja oružja", objašnjava Samardžić.
Za novi zakon spremni su i u MUP-u. Ministrastvo unutrašnjih poslova Srbije priprema nacrt zakona o oružju i municiji, koji kao jedan od uslova za izdavanje odobrenja za nabavljanje oružja predviđa zdravstvenu sposobnost podnosioca zahteva.
Od početka godine, na adresu Ministarstva unutrašnjih poslova stiglo je 1.400 zahteva za izdavanje odobrenja za nabavljanje oružja. Potvrdan odgovor dobilo je njih oko 900.