Dojenje - najbolja preventiva

STOKHOLM - Majke koje žele da svedu na minimum mogućnost da njihove tek rođene bebe dožive takozvanu "smrt u kolevci" treba što duže da doje svoju novorođenčad jer dojenje obezbeđuje visok stepen zaštite od "sindroma prerane smrti novorođenčadi" (SIDS) - otkrili su švedski pedijatri.

Žene u Africi svoje bebe doje sve dok ove žele da sisaju a običaj da ih sve vreme dojenja nose u "boščama" tesno pripijenim uz telo, ustanovili su lekari, ispunjava prirodnu potrebu novorođenčeta za što prisnijim fizičkim dodirom s majkom.

Sledeći ovaj prirodni nagon poznat afričkim majkama, lekari s Instituta za majku i dete u švedskom gradu Geteborgu pokušali su da ustanove zašto, po svim medicinskim merilima zdrave bebe, posebno u razvijenim zemljama, neretko umiru u snu. I otkrili su da bebe koje su majke dojile četiri meseca i duže izuzetno retko postaju žrtve SIDS.

"Studija pruža dokaz da postoji veza između dojenja i smanjivanja opasnosti od SIDS" - zaključio je dr Bernt Alm u analizi objavljenoj u međunarodnom stručnom časopisu "Arhiv oboljenja u dece".

Alm i njegovi saradnici ispitivali su roditelje 244 bebe koje su doživele "smrt u kolevci", posebno o dužini perioda dojenja, i uporedili ih s rezultatima odgovora roditelja 800 zdravih beba.

Otkrili su da novorođenčad koja su sisala kraće od osam nedelja tri do pet puta češće postaju žrtve SIDS nego bebe koje su majke dojile četiri meseca i duže.

"Sasvim je izvesno da učestalost i dužina dojenja novorođenčeta i fizička bliskost s majkom smanjuju rizik od 'smrti u kolevci'" - izjavio je dr Alm.

Uzrok "smrti u kolevci", koja se događa u prvoj godini života novorođenčeta, još uvek je nepoznat. Kampanja da se roditelji ohrabre da bebe stavljaju da spavaju na leđima smanjila je broj žrtava SIDS.

Roditeljima je takođe savetovano da prestanu da puše, obezbede da bebe spavaju u čistoj posteljini i da ih previše ne utopljavaju.

Uz činjenicu da predstavlja prirodnu branu "smrti u kolevci", dojenje takođe smanjuje rizik od infekcije ušiju, alergija, povraćanja i dijareje.

Konačno, tvrde švedski pedijatri, bebe koje su majke dojile dovoljno dugo retko postaju debele i izložene riziku da u zrelijim godinama obole od obesitasa, prekomerne debljine. 

(FoNet)
07. april 2009.

Pogledajte još