Zbog razmirica na Fejsu deca u Srbiji se biju u školi

Osim fizički, deca se sve češće obračunavaju preko društvenih mreža, snimaju telefonima, a agresivni su čak i dok igraju video-igrice. Zato ne čudi da je nasilje u Srbiji među đacima u porastu.

Na fizičko nasilje koje je očigledno lakše se reguje, ali je mnogo teže suočiti se s ovim drugim vrstama nasilja, podvlači "Blic".

Od 52 države, Srbija se prema studiji Instituta za pedagoška istraživanja (TIMSS) u 2012. godini našla na 11. mestu po učestalosti nasilja među đacima. To je za šest mesta gora pozicija nego 2007. godine kada je Srbija bila na petom mestu. Zašto su đaci u Srbiji još više “podivljali”?

- Međutim, nije bolja slika ni u regionu. Osim Hrvatske, sve ostale zemlje u okruženju - Slovenija, Bugarska, Mađarska, Austrija, Italija, Španija, Francuska, beleže veći stepen nasilja. Ipak, nasilje je pojava za koju nikada nije dovoljno opreza i svako dete koje trpi nasilje zahteva snažniji odgovor države, sistema i javnosti uopšte - kaže Jelena Zajeganović, predstavnica Unicefa u Srbiji.

Prema njenim rečima, najčešći oblici nasilja spadaju u kategoriju emocionalnog, psihološkog i socijalnog nasilja koji podrazumevaju vređanje, isključivanje, spletkarenje.

Na fizičko nasilje koje je očigledno lakše se reguje, ali je mnogo teže suočiti se s ovim drugim vrstama nasilja i one zahtevaju dugotrajniji rad s decom. Čim se primeti nasilje, mora se odmah reagovati i nikako se ne sme tolerisati, jer tolerisanje uvećava njegovu moć i otežava njegovo suzbijanje. Kad odmah reagujete na nasilje, šaljete jasnu poruku da takvo ponašanje nije dozvoljeno i da se mora naći drugi način za rešavanje sukoba i građenje autoriteta - kaže Zajeganović za "Blic".

Digitalno nasilje

Poslednjih godina su, uz dostupniju digitalnu tehnologiju, nastupili i novi izazovi, poput povećanja mogućnosti za digitalno nasilje, odnosno korišćenje novih tehnologija za plasiranje uvredljivih, štetnih, verbalnih i video zapisa koji imaju vrlo značajne, ali nedovoljno osvešćene posledice kod mladih ljudi.

- Pojavom društvenih mreža i većim korišćenjem interneta poraslo je i nasilje među vršnjacima. Svađe često nastaju i oko Fejsbuka, Tvitera, neko je nekome napisao nešto ružno na ovim društvenim mrežama, drugi su to videli i nastalo je provociranje, vređanje, koje uglavnom pređe u svađe i nasilno ponašanje - kaže profesor jedne srednje beogradske škole.

(old_image)

Strah od nasilnika

Glavni problem je, dodaje profesorka Violeta Vučetić iz srednje PTT škole, što se za nasilje uglavnom sazna tek kad se ono desi.

- Đaci koji su žrtve često dugo trpe i iz straha prećutkuju pretnje nasilnika. Zato je važno objasniti deci da nije sramota glasno reći kada nas neko ugnjetava na bilo koji način. Sada je sve češće nasilje na društvenim mrežama. Deca se vređaju preko Fejsbuka, prete, dogovaraju o tučama. U tome prednjače dečaci, dok devojčice društvene mreže koriste za ogovaranje - dodaje ona.

Neke igrice podstiču agresiju

Simulacija ubistva i nasilje kroz video-igice postalo je sve učestalije poslednjih godina. Psihijatar dr Milan Milić kaže da to sve ipak nije crno-belo, ali da stoji činjenica da takve igre podstiču agresiju među mladima.

- Oni koji osmisle takve igre daju primer onima koji ih igraju, bez obzira što im cilj nije da podstiču takvo ponašanje. S obzirom na to da se današnja omladina sve manje se bavi sportom, koji pomaže zdravom izbacivanju agresije, onim opsesivnijim igračima nasilne igrice mogu da navedu na pogrešno ponašanje - ističe dr Milić.

Poslednja u nizu novih nasilnih video-igrica jeste i ona koja prikazuje brutalna ubistva u glavnom gradu Bosne i Hercegovine tokom proteklog rata. Kompanija „Siti interaktiv“ objavila je da će 18. januara u Evropi izaći video-igra „Snajper: Goust vorior 2“, koji nosi naziv „Brutalni ratni zločini u Bosni“. Na početku trajlera vidljiv je natpis „Operacija Arhanđeo”, Sarajevo, Bosna, 14. april 1993. godine. Svuda su srušene zgrade, vatra i vojnici koji snajperima gađaju ciljeve. Čuje se pucanj, a sledeća scena je naredba da se po svaku cenu eliminiše neprijateljska jedinica. Nakon toga su prikazane scene uličnih borbi u kojima glavni junak ubija uniformisane ljude, čuje se glas najavljivača igrice: „Sve što vam je potrebno je jedan precizan hitac.”

Pogledajte još