Beograd i Priština postigli dogovor - neće biti zadovoljni ni Srbi ni Albanci
Pozivajući se na izvor blizak EU, Blic prenosi de je “što se tiče EU, dogovor Beograda i Prištine postignut”, ali određenu zabrinutost Unije unosio je predsednik Srbije Tomislav Nikolić svojim izjavama, za koje su se, sada se vidi, pokazale tačnim.
- Misija visoke predsedstavnice EU Ketrin Ešton je uspela i što se nas tiče dogovor Srbije i Kosova o uspostavljanju i nadležnsoti Zajednice srpskih opština na Kosovu je postignut. Međuitim, i jedna i druga strana tražile se još malo vremena kako bi pripremile svoju javnost na ovaj dogovor, jer su obe strane morale da odustanu dela zahteva kako bi sporazum bio postignut. Ono što izazvalo zabrinutost u Briselu bila je izjava predsednika Srbije Tomislava Nikolića posle sastanaka sa Ketrin Ešton da je “Priština popustila”, jer je to pretilo da pokvari dogovor - navodi naš sagovornik koji nije želeo da otkrije detalje dogovora.
S druge strane premijer Ivica Dačić izjavio je juče da EU „ne daje nikakve ultimatume Srbiji“ i negirao da postignut dogovor.
- U dijalogu jeste postignut napredak, ali daleko smo od rešenja. Ne mogu da kažem da sam preveliki optimista. Postoji mišljenje da će Beograd učiniti sve za datum. To je pogrešno, Beograd ovo ne radi zbog datuma, već da bismo našli održivo rešenje za funkcionisanje institucija koje priznaju i Beograd i Priština - istakao je Dačić.
Najbolji dokaz da li je dogovor postignut daće Ketrin Ešton, koja je danas u poseti Prištini gde će razgovorati sa kosovskim zvaničima. Ukoliko posle Prištine poseti i Beograd biće to i siguran znak da je postignut dogovor. Za svaki slučaj, Vlada Srbije je redovnu sednicu koja se svakog četvrtka održava u 13 časova pomerila za jutarnje sate. Dogovor sa Prištinom ključni je uslov da bi Srbija dobila datum za poečtak pregovora sa EU o čemu će se odlučivati 16. aprila.
Ambasador SAD u Beogradu Majkl Kirbi pozitivno je ocenio posetu državnog vrha Briselu i naglasio da “postoji mnogo mogućnosti” za postizanje sporazuma.
Nemačka podržava Srbiju na putu ka EU, a rešavanje kosovskog problema imaće pozitivne efekte i doprineće konsolidaciji u regionu, rekao je ambasador Nemačke u Srbiji Hajnc Vilhelm.
Ambasador Velike Britanije Majkl Devenport dodao je da EU ne može biti celovita ukoliko Srbija ne postane njena članica, a za ambasadora Italije Armanda Varikija politika proširenja EU je od ogromnog značaja.