Razgovori Ćopića i Šarića prihvaćeni kao dokaz na suđenju
Veće je prihvatilo zahtev specijalnog tužioca Slobodana Ćelića da se dokazi pribavljeni u Srbiji uvrste u sudski spis kao dokazi u nastavku suđenja Ćopiću i Nižolu, preneo je Glas Srpske.
Zbog ovih razgovora, snimljenih u Srbiji, Vrhovni sud RS ranije je ukinuo prvostepenu osuđujuću presudu banjalučkog Okružnog suda, kojom je Ćopić osuđen na pet godina zatvora zbog “pranja novca” narko-bosa Šarića i vratio predmet na ponovno suđenje. Ovom presudom Drago Nižol je osuđen na četiri meseca zatvora.
Prvostepena presuda ukinuta je zbog bitnih povreda odredaba Zakona o krivičnom postupku RS, a u obrazloženju Vrhovnog suda RS je navedeno da presuda ne može biti zasnovana samo na dokazima kao što su snimci telefonskih razgovora koji su izvedeni u drugoj državi.
Oni su osumnjičeni za "pranje" novca preko ofšor kompanija i banaka kroz privredne tokove RS i Srbije.
Ćopić je bio većinski vlasnik banjalučkog "Agrokopa", a Nižol direktor banjalučke firme "Avio-rent", čiji je većinski vlasnik bio ovaj kontroverzni biznismen.
Na suđenju prošle godine, tužilac Ćelić je kazao da je na račune "Agrokopa" legao novac iz 12 ofšor preduzeća, čiji je vlasnik Šarić i njegovi saradnici, kao i da se na osnovu dokaza i telefonskih razgovora može zaključiti da je novac knjižen u 'Agrokopu' kao avans za isporuku robe, bez dokumentacije, a u dva navrata na osnovu fiktivnih profaktura.
Posao, međutim, nije realizovan, odnosno 'Agrokop' nije isporučivao robu, naglasio je tada Ćelić, dodajući da je taj novac Ljubo Mrđen (bivši direktor "Agrokopa" koji je osuđen na šest meseci zatvora na osnovu priznanja krivice), po nalogu Ćopića, prebacivao u druga preduzeća.
Inače, prema optužnici novac stečen prodajom droge upotrebljen je i za pokretanje rada Fabrike šećera u Bijeljini, čiji je većinski vlasnik postao Ćopić.
(Izvor: Blic)