Nikolić: Pitao sam Tačija, je l' ti nameravaš da učiniš nešto sa pregovorima?

On je, gostujući u emisiji Između dve vatre, izjavio da nije moguće birati između Evrope i Kosova.

Ako bismo prihvatili da se odreknemo EU niko nam ne garantuje da nećemo i dalje pregovarati sa Albancima ili da će KiM ostati deo Srbije, ali ta dva pitanja su povezana, kaže Nikolić.

"Albanci izvuku na sto samo svoj Ustav i zakone, i kažu iako se u ovo uklapate - dogovorili smo se...Ako za takav stav imaju podršku Evropske komisije ili Saveta EU, onda je to znak da nas tamo ne žele"
, kaže Nikolić.

On je dodao da kad Priština iznese predlog "niko ne pita šta vam to znači". "Kad mi kažemo da srpska zajednica treba da upravlja sudstvom u okviru svoje zajednice, policijom u okviru zajednice, onda se Dačić nađe pred pitanjem: šta vam to znači. Mi ćemo do cetvrtka biti spremni da svako pitanje, svaku oblast u kojoj želimo da srpska zajednica odlučuje, sve to da konkretizujemo", kaže Nikolić.

Upitan šta su "crvene linije", predsednik Srbije je pojasnio: "Nikada ne priznati nezavisnost KiM, a u dugom vremenskom periodu da ne dozvolimo na tereitoriji srpske zajednice da se pojavi neka oružana sila. To je plan koji je ustanovila Narodna Skupština Srbije. Zatim da zaista nadležnosti koje pripadaju po zakonima lokalnoj samoupravi, pripadnu srpskoj zajednici kako ne bi mogla administracija iz Prištine da obustavi izvrsenje tih akata", rekao je Nikolić.

Na pitanje da li je to Ahtisarijev plan on je rekao da "međunarodna zajednica svoje stavove ne bazira na nekom planu, već na stavu velikih država".

„Neki u Evropi podrazumevaju naše odnose kao odnose dva dobra suseda, što Srbija ne može da prihvati. Ni u čemu nismo popustili, ali očigledno da je neko računao da smo priterani uza zid. Srbija nema pravo, posebno onaj koji ide da pregovara, da pogazi Rezoluciju Narodne Skupštine“, rekao je Nikolić i dodao da ako se bude išlo ispod onoga što je njome predviđeno, to mora pred Skupštinu.

„Trenutno su svi oni koji u Srbiji odlučuju, posebno članovi Vlade, predsednik Vlade i prvi potpredsednik, izloženi velikim pritiscima“, kaže Nikolić i dodaje da pritisak prave „mentori nezavisnosti Kosova“.

Unapred znamo da neke diplomatije rade sa državama koje nisu priznale Kosovo i savetuju im da ga priznaju, kaže Nikolić. „Čak sam pisao nekim državama da prestanu sa tim dok traju pregovori, ali sa Pakistanom to nisam uspeo“.

Sudbina svake vlade zavisi od toga hoće li Srbija otpočeti pregovore sa EU, i pri tom ne mislim na sudbinu vlade kao personalnog rešenja, vec na sudbinu Srbije, kaže predsednik.

On je podvukao da su Srbi sa severa Kosova prvi put Rezolucijom uvršteni u pregovore.

Upitan o tome ko odlučuje u pregovorima i dali je on u tom smuslu marginalizovan, Nikolić je rekao:

„Ja mislim da sam ključni čovek u svemu tome, mnogo toga je zasnovano na mojoj pobedi na predsedničkim izborima, i nijednog časa nisam bežao od odgovornosti. Prethodni predsednici su se izvlačili na različite načine - jedan je govorio u Ustavu, drugi se izvlačio preko činovnika, ja sam prvi izašao. Nijednog časa se ne sklanjam“, rekao je Nikolić.

"Ovaj državni vrh nisu solisti, ovo je orkestar, ovo su ljudi koji su svesni odgovornosti koja je pred njima, svi su osim mene mlađi ljudi, pred kojima je život, koji sebi neće da ostave sramotu. Mi isto mislimo o svemu", rekao je Nikolić.

Predsednik Nikolić je poručio da ne bi bilo dobro da postoje pukotine u politici Beograda jer Srbija od toga ne bi imala nikakve koristi, već samo štete. On kaže da državni vrh sve odluke donosi zajednički, kao i da će sud o njima dati Narodna skupština, ali i građani Srbije.

Nikolić je podsetio da je pre nekoliko godina predlagao referendum o Kosovu, ali da su ga tada neki optuživali da hoće da izbaci Kosovo i Metohiju iz Ustava Srbije.

Predsednik Republike veruje da su građani zbunjeni u vezi sa pregovorima o Kosovu, ali da političari ne smeju da budu zbunjeni. Prema njegovoj oceni, mnogi građani bi voleli da Kosovo i Metohija ostanu u sastavu Srbije, ali bi mnogi voleli i da žive bolje, te da je na vlastima Srbije da učine sve da se da dva interesa usklade što više.

Nikolić je ocenio da neće biti kraja sveta ako sporazum ne bude bio postignut 2. aprila, i ako Srbija ne bi dobila datum početka pregovora sa EU, ali da to ne bi bilo dobro. Predsednik Srbije je ocenio da ako do sporazuma ne dođe u aprilu, da bi novi rok za dogovor bio sigurno godinu dana.

Nikolić veruje da želja Srbije da se dođe do rešenja očigledna i navodi da, kada je Kosovo u pitanju, ne postoji jedna priča za Zapad, a druga za domaću upotrebu.

On je odbacio mogućnost da Kosovo postane “nezavisnije“ za vreme njegovog mandata. Nikolić se zapitao da li postoji Srbin koji bi kao predsednik države dozvolio da Kosovo postane članica UN.

Nikolić je podvukao da ni jednog momenta nije spreman da prihvati nezavisnost Kosova i Metohije, kao i da Srbija ima dovoljno prijatelja u svetu koji mogu da zaustave formalnu nezavisnost pokrajine.

On još konstatuje da postoji pritisak na neke države da priznaju nezavisnost Kosova, te da je nekoliko država, poput Egipta, promenom rukovodstva došlo do situacije da razmišlja o priznanju nezavisnosti Kosova i Metohije.

Uprkos tome, predsednik Republike podseća da nema suštinske nezavisnosti Kosova bez odluke Saveta bezbednosti UN, a tu je, kako kaže, nemoguće otvoriti vrata Kosovu za članstvo u Svetskoj organizaciji.

Što se tiče iznetog očekivanja nemačkih parlamentaraca da Kosovo postane članica UN, Nikolić poručuje da oni mogu da očekuju šta god hoće. On je naveo da koliko god da istražuje da li se od Srbije traži priznaje nezavisnoti Kosova da mu svi kažu da se to ne zahteva, ali istovremeno ocenjuje da se kroz neke uslove vidi da se ipak traži neka vrsta priznanja.

Nikolić je naveo i da delegacija koja zastupa Beograd na pregovorima u Briselu jedina misli na Srbe i na jugu i na severu Kosova i Metohije. Nikolić kaže da iz redova političke stranke Marka Jakšića (DSS) već čuje da je izdajnik, ali da svakome poručuje da je interes da se odbrane prava Srba na Kosova ogroman.

On poručuje da Albanci sa Kosova moraju da shvate da će srpska zajednica u pokrajini imati manje nadležnosti nego Vojvodina.

Osvrćući se na poruku koju je uputio 2008. godine kada je rekao da se neće smiriti dok ne povrati Kosovo u sastav Srbije, Nikolić se zapitao može li on danas, 2013. godine, to da učini?

On podseća da je i Skupština Srbije prepoznala Kosovo kao teritoriju koja ima predsednika, vladu, parlament, ustav, zakone, policiju i da Srbija na toj teritoriji nikakvom intervencijom, vojnom ili policijskom, ne može da ostvari nikakav rezultat.

No, podseća Nikolić, na toj teritoriji postoji srspka zajednica kojoj treba obezbediti prava kakva Srbija obezbeđuje Albancima. On kaže da kao što je Srbija spremna da Albancima prenese deo nadležnosti, Priština mora da učini to isto tamo gde ne može da uspostvi vlast – tj. da prenese nadležnosti na srpsku zajednicu. Kada bi Evropa to shvatila, Albanci bi to prihvatili, veruje Nikolić.

Ukoliko bi Srbija u aprilu prihvatila neki sporazum koji ne podrazumeva forimiranje zajednice srpskih opština, onda bi Marko Jakšić bio u pravu, ocenjuje Nikolić.

(old_image)

O rukovanju sa Tačijem, Vatikanu, ordenima...

Na konstataciju da se rukovao sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem, a da je nekada govorio, kada se bivši predsednik Tadić rukovao, da se nikada ne bi rukovao sa osobom koja je optužena za teške zločine, Nikolić je objasnio da su okolnosti drugačije. „Ja sam krivac što je u pregovore uključen predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić. Znate,najlakše je dovesti pregovore do toga da Dačić izgori u tome... Mogao sam da okrenem glavu kad su se svi rukovali...To je bila moja podrška Ivici Dačiću“, kaže predsednik Srbije. Nikolić je dodao se tom prilikom i obratio Tačiju. „Ja sam ga pitao je l ti mislis da uradiš nešto na pregovorima ili ništa, a on nije ništa odgovorio“, otkrio je Nikolić.

Na pitanje o njegovom pojavljivanju u Vatikanu, iako je poznat kao recenzent dve knjige Vojislava Šešelja protiv Vatikana, predsednik Nikolić je kazao: „To su knjige o Vatikanu iz prošlih vremena. Papa Francisko dolazi u jedno drugo vreme, u vreme kada nam je veoma potrebno da Vatikan ne prizna nezavisnost Kosova“. On je rekao da je hteo i da se zahvali papi Benediktu XVI što nije priznao Kosovo.

O odlikovanju pape Franje je rekao: "Dok traje moj mandat odlikovaću predsednika svake države koja nije priznala Kosovo“. On je rekao da će odlikovati i svakog uglednog stranca ili ambasadora koji čine mnogo za Srbiju, ili dovode investitore.

Na konstataciju da je više odlikovanja otišlo na Istok, liderima zemalja bivšeg SSSR-a, Nikolić je rekao da to nije tačno, da mu budžet ne dozvoljava mnogo odlikovanja, ali da su ordeni otišli i mnogim pojedincima na Zapadu.

Na pitanje da li će orden pripasti i Ketrin Ešton, on je rekao: "Ukoliko postignemo sporazum tako kako je Skupština Srbije odobrila ili će da odobri, Eštonova će dobiti orden“. Za sada, prema mišljenju predsednika, iz EU nema mnogo kandidata.

Na konstataciju da Srbija ne traži pomoć Rusije po pitanju pregovora, kako je u intervjuu Novostima ocenila akademik Jelena Guskova, Nikolić je rekao da on lično izveštava mnoge države na svetu o onome šta je na stolu, pa da je tako izveštena i Rusija.

Na pitanje zašto je otkazana poseta ruskog ministra odbrane, koji je, kako se u javnosti spekuliše, ocenio da nije dobar trenutak da Srbiju poseti ovih „paklenih dana“, Nikolić je rekao da ne zna ništa o tome. „Ne znam ništa o tome, nisam do sada bio obavešten da treba da dođe, to je za mene potpuno nova stvar. Ali, reći ću da ni jedan ruski zvaničnik nije otkazao posetu Beogradu. Mi sa ruskom federacijom održavamo izvanredne odnose“.

O razgovoru sa američkim potpredsednikom Bajdenom, Nikolić je kazao: „Razgovarao sam o svemu, odnosima sa SAD, istoriji i budućnosti tih odnosa. Naš razgovor je bio veoma iskren, trajao je duže nego obično, moji i njegovi saradnici su prisustvovali tome, nema tajne“. On je istakao da se taj sastanak završio u pozitivnijoj atmosferi nego što je počeo. Takođe je napomenuo da Bajdena Riker nije izvestio o sastancima sa Dačićem i Tačijem, koji su postali redovni pred trilateralne sastanke u Briselu.

"Amerika oseća potrebu da pomogne, zato što je priznala nezavisnost KiM"

Nikolić je napomenuo i da je Bajdenu, koji je istakao da su SAD zainteresovane za postizanje rešenja u dijalogu, rekao da "Srbija ne deli narode po prijateljskoj osnovi na one koji su priznali nezavisnost Kosova, i one koji to nisu". Ali, Nikolić mu je rekao i da je priznanje SAD pratilo po inerciji i još 50-ak zemalja, koje su odmah zatim Kosovo priznale.

(Nadlanu, B92)

Pogledajte još