Borcima protiv korupcije dele otkaze i nameštaju afere
Zoran Čvorović, asistent magistar na Pravnom fakultetu u Kragujevcu, koji je pre dve godine otkrio aferu „indeks”, nezakonito je dobio otkaz, a nakon presude u njegovu korist vraćen je na posao. Čvoroviću, dobitniku priznanja za borbu protiv korupcije, koje mu je dodelio Lokalni antikorupcijski forum (LAF), odlukom grada ovo priznanje je oduzeto iz „proceduralnih” razloga.
Živorad Branković je bivši upravnik Kazneno-popravnog doma u Nišu kog je 2011. ministarka pravde Snežana Malović protivzakonito smenila sa mesta upravnika pošto je obelodanio da vaspitači u domu primaju mito, a da stražari koriste zatvorenike za krađu državne imovine. Branković je podneo pet krivičnih prijava za zloupotrebu službenog položaja i pokrenuo 48 disciplinskih postupaka protiv zaposlenih u ovoj ustanovi. On tvrdi da je sklonjen jer je razotkrio „zatvorsku mafiju”.
Čedomir Čupić, profesor na FPN u Beogradu, više od decenije pokušava da da svoj doprinos borbi protiv korupcije. Prva medijska hajka na njega bila je 2005. od Željka Mitrovića, kada je ukazao na to da je zgrada u kojoj se ta televizija nalazi nelegalno izgrađena. Nakon toga je optužen da se nezakonito obogatio, a poslednja optužba, koja mu je najteže pala, jeste da je seksualno uznemiravao studentkinje.
Goran Milošević, inkasant „Puteva Srbije”, koji je radio na jednoj naplatnoj rampi na autoputu Beograd - Leskovac, čovek je koji je prvi javno govorio o nezakonitim radnjama koje su se dešavale u toj firmi. Bio je ključni svedok u procesu koji se vodio pred Specijalnim sudom. Međutim, umesto pohvala koje bi bile logičan sled nakon svega na šta je ukazao, Milošević je ostao bez posla, prošavši pritom kroz pravu golgotu kako bi dokazao da je u pravu. Godine 2006. dobio je otkaz sa obrazloženjem da je prestala potreba za njegovim angažovanjem.
- Časnim, savesnim i poštenim radom sam se trudio da otklonim nedostatke i pošteno zaradim svoju platu. Ne tolerišem kriminal, a u domu ga je bilo previše. Opet bih isto to uradio, iako je na moju štetu, ali iskreno ne bih posavetovao ni svoju decu ni prijatelje da tako postupe dok god je ovakvo zakonodavstvo, jer će samo ugroziti svoju egzistenciju - kaže Branković.
- Sumnjam da je i ovog puta posredstvom lokalnih moćnika ta produžena ruka koja me je i pre dve godine ostavila bez posla poništila i odluku LAF. Nekome ne odgovara da budem zvanično proglašen borcem protiv korupcije, kao što im ne odgovara da neko kao ja radi na fakultetu. Ne kajem se jer je suština bila da pokažem kakvi su uslovi rada na fakultetu - kaže Čvorović.
- Moje iskustvo je loše. Poslednja medijska hajka atak je na mene i moju porodicu. Moji studenti su osnovali grupu na društvenoj mreži u kojoj je 6.000 studenata koji su se javili da demantuju ove optužbe. Ne kajem se i iako je na moju štetu, uvek ću se boriti protiv korupcije. Kada se bira između istine i laži, kod mene ne postoji kompromis - kaže Čupić.
- Direktor koji je tada bio na čelu firme govorio je da je sve to što se dešavalo u firmi poslovna tajna, a zatim je mene osudio da sam umešan u takve radnje. Tužio sam ga za klevetu, ali to je zastarelo jer se četiri godine nije odazivao na pozive za sud. Nikada nešto slično ne bih ponovio jer u ovakvoj državi ne vredi. Kajem se i čvrsto stojim iza toga - kaže Milošević.
(Izvor: 24sata.rs )